Tyb Konya'da 'Konya'nın Meczupları' Konuşuldu
Haberler » Yerel » Tyb Konya'da 'Konya'nın Meczupları' Konuşuldu - Haber

Tyb Konya'da 'Konya'nın Meczupları' Konuşuldu

Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müzesi'nde düzenlenen bu haftaki 'İkindi Sohbetleri'nde eğitimci araştırmacı yazar Ali Işık, Konya'nın meczuplarını anlattı.

Tyb Konya'da 'Konya'nın Meczupları' Konuşuldu

Büyükşehir Belediyesi Müzesi'nde düzenlenen bu haftaki 'İkindi Sohbetleri'nde eğitimci araştırmacı yazar , Konya'nın meczuplarını anlattı.

Meczubun, tasavvufi olarak Allah'ın kendine çektikleri anlamına geldiğini ifade eden Ali Işık, Allah'ın kendine çektiği bu kulların seçilmiş şanslı kullar olduğunu, bir daha bunların geri dönüşünün olmadığını, Allah'ın dostları, velileri olduklarını, bunlara "deli" diyen görüşlerin de olduğunu kaydetti.

Ali Işık, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu meczuplar farklı bir aleme çekildikleri için normal insanların çizgisinden dışarıda, normal insanların kabul ve tahammül edemeyeceği bir hayat sürerler. Anormal birtakım sözler ve hareketler sergileyebilirler. Mutasavvıfların görüşlerine göre meczuplar, hareketlerinde ve davranışlarında tamamen mazurdurlar, özürlüdürler. Fıkha olarak da meczuplarda akıl olmadığı kabul edildiğinden dini yaşamada sorumlu değildirler. Konya halkımız meczupları zaman zaman şakalarla kızdırsalar da kırıcı bir davranış içerisinde bulunmazlar." 

Program sonunda konuşmacı eğitimci araştırmacı yazar Ali Işık'a Koyunoğlu Müze ve Kütüphane müdürü Hasan Yaşar tarafından günün anısına hediye takdim edildi.

Kaynak: AA