Twitter, Kaşıkçı Olayıyla İlgili Prens Yanlısı Bot Hesapları Kapattı

Twitter, Kaşıkçı Olayıyla İlgili Prens Yanlısı Bot Hesapları Kapattı

Twitter, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda, Suudi Arabistan yanlısı mesajlar yaydığını tespit ettiği "bot" hesapları kapattı.

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili paylaşımları inceleyen Twitter Suudi Arabistan yanlısı mesajlar yaydığını tespit ettiği "bot" hesapları kapattı.ABD'li yayın kuruluşu NBC, Twitter yetkililerine dayandırdığı haberine göre, sosyal medya platformu, Kaşıkçı konusunda Suudi Arabistan yanlısı mesajları yaymaya çalışan ve "bot" olarak adlandırılan elektronik ortamda üretilmiş sahte hesapları kapattı.

SELMAN'A ÖVGÜ YAPAN BOT HESAPLAR

Söz konusu hesapların "Hepimiz Muhammed bin Selman'a güveniyoruz" adlı konu etiketi ile aynı anda twitter iletleri atarak en çok konuşulan konular arasına girmeye çalıştığı belirtildi. NBC, konunun pazar günü en çok konuşulanlar arasına girmesi üzerine şüpheli hesapların listesini Twitter'a bildirmişti.

KAŞIKÇI 2 EKİM'DEN BU YANA KAYIP

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Washington Post yazarı olanCemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen ve aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndükleri belirlenmişti.

Gazeteci Kaşıkçı'nın Suudi Başkonsolosluğunda kaybolmasının ardından, Suudi Arabistan'a yönelik tepkiler sürüyor.

Kaynak: AA