Tüzmen, KKTC Dışişleri Bakanı Avcı'yı Ziyaret Etti

Tüzmen, KKTC Dışişleri Bakanı Avcı'yı Ziyaret Etti

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, KKTC'deki Temaslarını KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı'yı Ziyaretiyle Sürdürdü.

Tüzmen, KKTC Dışişleri Bakanı Avcı'yı Ziyaret Etti

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, KKTC'deki temaslarını KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı'yı ziyaretiyle sürdürdü.

7. Türk Dünyası Forumu'na katılmak üzere KKTC'ye gelen, resmi temaslarda bulunan ve bir dizi açılışa katılan Devlet Bakanı Tüzmen, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Avcı'ya da nezaket ziyaretinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleştirilen görüşmede Tüzmen'e, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, beraberindeki heyet ile elçilik yetkilileri eşlik etti. Tüzmen görüşmede, Türkiye ile KKTC arasında sanayi, ticari ve kültürel açıdan yapılan çalışmaların çok iyi bir noktada

olduğunu belirterek, haksız izolasyonlara rağmen KKTC'nin sağladığı makro ekonomik dengeleri ve yüksek performansıyla kendi ayakları üzerinde rahatça durabilen ve geleceğe güvenle bakan bir ülke olarak yoluna devam ettiğini vurguladı. Tüzmen, ülkeye yeni yapılan enerji, turizm ve benzeri yatırımların KKTC'nin geleceğine duyulan bir güvenin yansıması olduğunu ifade ederek, KKTC ile Türkiye'nin ileriki dönemde dünya ticareti ve yatırımlarından alacağı payları artırarak, yollarına devam edeceklerine inancını

dile getirdi. En zor dönemlerde dahi böylesine başarılı ekonomik bir performans sergileyen KKTC'nin 21. yüzyılda geleceğinin çok parlak olacağını da dile getiren Tüzmen, 7. Türk Dünyası Forumu'nu KKTC'de düzenlemekten mutluluk duyduğunu kaydetti.

Avcı ise, Dışişleri Bakanlığı'nın görevinin izolasyonlara rağmen dışa açılımı anavatan ile birlikte gerçekleştirmek olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin KKTC'ye verdiği desteğe dikkat çekti. Türkiye Başbakanı'nın ve bakanlarının her yurtdışı ziyaretlerinde gündeme getirdikleri ilk maddenin KKTC olduğunu ifade eden Avcı, Türkiye'nin bu desteğinin Kıbrıslı Türklere destek ve güç verdiğini kaydetti. Avcı, Türk dünyasının KKTC'de buluşmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, bundan sonraki dönemde de bu

tip buluşmaların ve organizasyonların KKTC'de yapılmasını temenni etti. Bu tip organizasyonların KKTC üzerindeki izolasyonların delinmesi, açılması ve ikili ilişkilerin artırılması konusunda büyük önem taşıdığını ifade eden Avcı, KKTC'nin dış açılımlarını Türkiye ile birlikte yürüttüğünü, bu yüzden bu yönde desteklere her zaman açık olduklarını söyledi.

Avcı, ülkede ekonomik inişlerin çıkışların olabileceğini, ancak Kıbrıs Türkleri'nin çok daha zor günlerden geçtiğini ifade ederek, "Bugün Türkiye Cumhuriyeti gibi bir devlet yanımızdadır, birlikteyiz. Bu da bizim en büyük şansımızdır" diye konuştu.

(MG-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA