Tuzluca'da Kerbela Şehitlerine Anma Töreni

Tuzluca'da Kerbela Şehitlerine Anma Töreni

Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da Şehit Edilişinin 1367. Yıldönümü Sebebiyle Iğdır'ın Tuzluca İlçesi'nde Anma Töreni Düzenlendi.

Tuzluca'da Kerbela Şehitlerine Anma Töreni

Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1367. yıldönümü sebebiyle Iğdır'ın Tuzluca İlçesi'nde anma töreni düzenlendi.

Tuzluca Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan törende, toplanan binlerce kişi tekbirler getirerek yürüyerek futbol sahasına geldi. Burada binlerce kişi hep bir ağızdan Hazreti Hüseyin'i yad etti. Törende İskender Akot Kuran-ı Kerim okudu. Öğle namazı vaktinde ise Haşim Erdoğan tarafından ezan okunurken, törene katılan İlçe Müftüsü M.Salih Geçit de bir konuşma yaptı. Geçit, "Bu kış soğuğunda biraraya getiren Hazreti Hüseyin'in aşkıdır. Sizler ve bizler Hazreti Muhammed'in büyük torununun şehit edilişini anmak için biraraya geldik. Dünya şunu düşünmeli, asırlarca önce şehit edilen bir zatı bu şekilde hatırlamak ve bundan ders almak, onun için üzülmek demektir ki, Hazreti Hüseyin tüm Müslümanlık'ın şehididir. O zat ki, şehit edileceğini bile bile İslam'dan, Müslümanlık'tan ödün vermeden şehit düşmüştür. Bundan Müslüman olmayanların dersler çıkarması gerektiği gibi, biz Müslümanlar'ın da büyük dersler çıkarması gerekir. Bizler çeşitli oyunlara gelmemeliyiz" dedi.

Törende daha sonra Haşim Erdoğan ve Bilal Otay'ın kurduğu tiyatro grubu Hazreti Hüseyin'in şehit edilişini canlandırdı. Tören, tekbirlerle sona erdi.

(İÖ-İRT-OK-Y)

Kaynak: İHA