Tuz Gölü Doğalgaz Deposu'nun Çevresel İzleme Danışmanlık Hizmeti Çınar'ın

Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi Çevresel İzleme Danışmanlık Hizmetleri, Çınar Mühendislik, Müşavirlik ve Proje Hizmetleri A.ş. Ltd. Şti. Tarafından Yapılacak.

Tuz Gölü Doğalgaz Deposu'nun Çevresel İzleme Danışmanlık Hizmeti Çınar'ın

Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi Çevresel İzleme Danışmanlık Hizmetleri, Çınar Mühendislik, Müşavirlik ve Proje Hizmetleri A.Ş. Ltd. Şti. tarafından yapılacak.

BOTAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi Çevresel İzleme Danışmanlık Hizmetleri ihalesinde teklifler 1 Kasım 2006 tarihinde açılmıştı. Teknik ve mali açıdan yapılan değerlendirme sonucunda sıralamada birinci sırayı ve yanı zamanda en yüksek teknik puanı alan Çınar Mühendislik, Müşavirlik ve Proje Hizmetleri A.Ş. Ltd. Şti. 13 Aralık 2006'da sözleşme müzakeresine davet edildi. Parafe edilen sözleşme taslağına Dünya Bankası'ndan onay gelmesi üzerine BOTAŞ Genel Müdürlüğü ve Çınar Mühendislik, Müşavirlik ve Proje Hizmetleri A.Ş. Ltd. Şti. arasında dün Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi Çevresel İzleme Danışmanlık Hizmetleri için sözleşme imzalandı. Proje kapsamına göre, Tuz Gölü'nde 1 milyar metreküplük yıllık depolama kapasitesini sağlamak için her birinin fiziksel hacmi 630 bin metreküp olan ve 210 bar basınca kadar gaz depolanabilen suni mağaralardan 12 adet yapılacak. Tuz Gölü'nün güneyi Sultanhanı-Aksaray bölgesinde yapılan depolama projesinde toplam 12 adet deponun yapılacağı tesiste ilk 6 depo 2010 yılında devreye alınacak. Bu aşamada 500 milyon metreküplük bir depolama kapasitesine ulaşılacak. 2. grup 6 depo ise 2013 yılında tamamlanacak ve toplam 1 milyar metreküplük depolama kapasitesine ulaşılacak. Tuz yapılarının tatlı su basılarak eritilmesi ve oluşan boşluklara gaz basma esasına dayalı olan projede en önemli unsur tatlı su kaynağı olacak. Bunun için Hirfanlı Barajı'ndan 120 kilometre mesafeden boru hattı ile tatlı su getirilecek ve prosesten çıkan tuzlu su, 40 kilometrelik başka bir boru hattı Tuz Gölü'ne deşarj edilecek. Projenin en önemli noktalarından birini ise tuzlu su deşarjıyla her geçen yıl kurumakta olan Tuz Gölü'ne hayat verilecek olması oluşturuyor.

(MÜG-MAY-ÖK-E)