Tuskon Başkanı: Ticaret Köprüsü Etkinliğinde İş Hacmi 300 Milyon Doları Aşar

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü (TDTK)'nde oluşacak ticaret hacminin 300 milyon doları aşacağını bildirdi.

Tuskon Başkanı: Ticaret Köprüsü Etkinliğinde İş Hacmi 300 Milyon Doları Aşar

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü (TDTK)'nde oluşacak ticaret hacminin 300 milyon doları aşacağını bildirdi.

TUSKON'un Ekonomi Bakanlığı himayesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nin desteği ile tertip ettiği TDTK etkinliğine 85 ülkeden 732 firma katıldı. Gıda, tarım ve hayvacılık sektörüne hitap eden toplantılarda yerini alan girişimciler, bir araya gelip markaları ile ürünlerini bir birlerine tanıtma imkânı buldu.

Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü dâhilinde yapılan yatırımları ve güç birliklerini kamuoyuna açıklayan TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, etkinliğin Asya, Afrika ile Güney Amerika ülkelerine ihracatı artırdığını kaydetti.

Rızanur Meral, "Ticaret Köprüsü etkinliği 2006'da Afrika ile başladı. Bölgelere ve ülkelere seslenen toplantının formatını yenilemede karar kıldık. Bu kararla TDTK'yı bölgeler yerine sektörlerle sınırladık. Gıda, tarım, hayvancılık, tüketim mamulleri ve ev aletleri firmalarını aynı yerde buluşturduk." dedi.

TDTK'yı yerli ve yabancı firmalar adına olumlu bulan Meral, şunları ifade etti:

"Gelenlerin yüzde 100'ü mal almayı amaçlıyor. Bunlar dünyanın en büyük alım heyetleri. Çok ırak bölgelerden uçak ve yol giderlerini kendileri karşılayıp geliyorlar. Otellere ciddi paralar harcıyorlar. Evet, bütün bunlar, heyetlerin ticari amaçlı geldiklerinin kanıtıdır. Tek Güney Amerikalı girişimcilerin giderleri Dış Heyet Alımları kapsamında Ekonomi Bakanlığı tarafından ödendi, o da toplantılarda bölgeye ağırlık verilmesinden kaynaklanıyor. Kuşku yok Latin Amerika, yerli yatırımcı için bilinmeyen mekânlardır. Gelinen aşamada onların da bilinenler hanesine geçmesi için TİM ile elimizden geleni yapıyoruz."

Ticaret Köprüsü'ne Güney Amerika'dan 37 ülke geldiğini bildiren Meral, şu açıklamalarda bulundu:

"Etkinlikte Brezilya, Şili, Kolombiya, Panama ve Haitili yatırımcılar vardı. Bunlar arasında Haiti'den 4 firma, Brezilya'dan 21 girişimci yer aldı. Çin'den de 2 firma getirildi. Söz konusu firmalar fındık ve kuru gıda alacak. Yine dün Ukrayna ile bir anlaşma yaptık. Ukrayna konumu ve kaynakları ile önemli ülkelerden. Türkiye için büyük ehemmiyeti bulunuyor, umuyorum Ukrayna ile ticari bağları güçlendireceğiz."

26-27 Ekim tarihlerini içeren TDTK'da Afrika, Asya ve Güney Amerika ülkelerine marka ile ürün ihracı adına önemli aşamalar alındığını anlatan TUSKON Başkanı Meral, burada oluşacak ticaret hacminin 300 milyon doları aşacağını da sözlerine ekledi.

BÜYÜKEKŞİ: 500 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİNİ YENİDEN REVİZE EDECEĞİZ

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Ticaret Köprüsü'nde yapılan marka ve ürün ihracatından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye ihracatının yüzde 12'ye yakınını tarım ürünlerinin oluşturduğuna işaret eden Mehmet Büyükekşi, "Alanda dünyanın ilk sıralarındayız. Un ihracatında birinciyiz, makarnada İtalya'nın ardından ikinciyiz. Bundan böyle amacımız Türkiye'nin ihracatını artırırken, yeni piyasalarda etkin olabilmektir."ifadelerini kullandı.

İhracatçının yeni piyasalara büyük önem verdiğini aktaran Büyükekşi, şöyle devam etti:

"Avrupa'da 5-6 aydan bu yana görülen ekonomik durgunluk büyük sorunlara sebep oldu, Yunanistan ve İtalya gibi ülkeler malum. Bizim için Afrika olsun, Güney Amerika olsun yeni ülkeler önemli. Burada Brezilya, Şili Paraguay gibi ülkeler mühim. İhracatçı birliklerimiz buralara gidiyor, geliyor. Yine Afrika ülkelerine Türk Hava Yolları (THY)'nın sunduğu imkânlarla dış satımlar artıyor.

TDTK yatırımların yanında gönül köprüsü kuruyor. Bakın Kuzey ve Güney Afrika yolculuklarımda eğitimi Türkiye'de yapmış devlet adamları ile karşılaşıyorum. Kati, bu durum Türkiye'ye olumlu yansıyor, yansıyacak da. İlk 10 ay itibari ile ihracatımız 131 milyar dolar oldu. Umuyoruz sene sonunda 135 milyar doları yakalayacağız."

2023 için 500 milyar dolar ihracat hedeflediklerine değinen Büyükekşi, bu minvalde derneklerin birlik içinde olup önemli toplantılar tertip etmesini önerdi. Ticaret Köprüsü'nün katkıları ile dünyanın dört bir yanından yüzlerce insanla tanışma imkânı bulduklarını belirtti.

500 milyar dolar ihracat hedefini yeniden revize edeceklerini duyuran TİM Başkanı, bunu iktidar ve muhalefetle paylaşacaklarını kaydetti. Mehmet Büyükekşi, ihracat hedefleri bağlamında Ticaret Köprüsü türünden etkinliklere katkı sunacaklarını da açıkladı.

TÜRKİYE-DÜNYA TİCARET KÖPRÜSÜ'NDE YAPILAN BELLİ BAŞLI AĞLANTILAR

*Balkanlarda kimi ülkelere Malatya Pazarı ve Güllüoğlu franchise verdi. Saray Bisküvi de distribütörlük görüşmeleri yaptı.

*Avrasya'da bir ülkeden kamyon parçaları ısmarlandı. Bir ülke ile de zeytinyağı alımı için de anlaşıldı. Bu bölgeden makarna, mutfak ürünleri talep edildi. Süt ve bal fabrikaları için mutabakata varıldı.

*Afrika ülkelerinden bir firma ile Tamek distribütörlük anlaşması yaptı. 60 bin adet üretim yapacak ekmek fırını için de anlaşıldı. Ayrıca Türkiye'den havyan ithaline karar verildi.

*Latin Amerika'dan kakao zengini Brezilya ise fıstıklı çikolata aldı.