TÜSİAD: Süreci Demokrasi ve Hukuka Saygıyla Aşarız

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, toplumdaki gerginliğin kendilerini tedirgin ettiğini belirterek, 'Bu süreci demokrasi ve hukuka saygı ile aşarız' dedi.

TÜSİAD: Süreci Demokrasi ve Hukuka Saygıyla Aşarız

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, toplumdaki gerginliğin kendilerini tedirgin ettiğini belirterek, "Bu süreci demokrasi ve hukuka saygı ile aşarız" dedi.

Yalçındağ, Başkent'te başlattığı sağduyu ziyaretleri kapsamında Türk-İş, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Hak İş ve Kamu- Sen başkanlarıyla görüştü. Son olarak Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız yaptığı görüşmenin ardından her iki başkan ortak açıklama yaptı.

Yalçındağ toplumdaki gerginliğin tedirgin edici olduğunu ve bununda kendilerine sorumluluk yüklediğini söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile bir görüşme yaptığını hatırlatan Yalçındağ, çağrıları üzerine 7 sivil toplum kuruluşun ortak açıklama yapmasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Görüşmelerde başkanlarla hemfikir içinde olduğunu belirten Yalçındağ, görüşmeleri olumlu olarak değerlendirdi.

Yalçındağ, toplumda yaşanan bu gerginliğin, "demokrasi ve hukuka saygı" ile aşılacağını vurguladı.

Tükiye Kamu-Sen Başkanı Akyıldız ise, toplumu ötekileştirme tavırlarından kaçınılması gerektiğini söyledi. Yapılan ortak açıklamayı hatırlatan Akyıldız, "Sivil toplum kuruluşları sorumluluk almışlardır. Siyasetinde en az bu kadar sorumluluk alması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akyıldız, Cumhurbaşkanı'nın muhalefet parti liderlerini Köşk'e davet etmesini "Devlet sorumluluğu ortaya çıkmıştır" diye değerlendirdi.

Sağduyu ziyaretlerine yarın sabah TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı makamında ziyaret ederek devam edecek olan TÜSİAD başkanı, daha sonra İstanbul'a geçerek ziyaretlerine burada devam edecek.