Tüsiad "Kadın-Erkek Eşitliği" Temalı Kısa Film Yarışması Düzenliyor

Tüsiad "Kadın-Erkek Eşitliği" Temalı Kısa Film Yarışması Düzenliyor

26.05.2014 14:35 | Son Güncelleme: 26.05.2014 14:35
Tüsiad

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), üniversite öğrencilerine yönelik, "Kadın-Erkek Eşitliği" temalı kısa film yarışması başlattı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), üniversite öğrencilerine yönelik, "Kadın-Erkek Eşitliği" temalı kısa film yarışması başlattı. Yarışma, genç nesillerin toplumsal zihniyet dönüşümünü hızlandırıcı gücünden hareketle, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada toplum tarafından kadına ve erkeğe yüklenen roller ve sorumlulukların eşitsizlik yaratarak kadınların sadece cinsiyeti nedeniyle çeşitli engellerle karşılaşmasına, ayrımcılığa maruz kalmasına sebep olduğu vurgulandı. Nesilden nesile aktarılan söz konusu zihniyette bir dönüşüm sağlanmasının daha demokratik ve refahın daha adil paylaşıldığı bir ülke olunması için bir önkoşul olduğuna dikkat çeken TÜSİAD, bunun hayatın her alanına ve tüm topluma olumlu yansımaları olacağını belirtti. Açıklamada, "Bu anlayışla TÜSİAD, üniversite öğrencilerine yönelik, "Kadın-Erkek Eşitliği" temalı kısa film yarışması başlattı. Yarışma, genç nesillerin toplumsal zihniyet dönüşümünü hızlandırıcı gücünden hareketle, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Yarışma kapsamında 'Kadın-erkek eşitliğinden ne anlıyorsunuz?', 'Kadın-erkek eşitliği nasıl olmalı?', 'Mevcut eşitsizlikler sizi ve çevrenizi nasıl etkiliyor?' gibi sorulara cevap aranıyor" denildi.

-BAŞVURU SÜRECİ 14 KASIM'DA TAMAMLANANCAK-

Açıklamaya göre yarışmada, "en çok 1 dakika süreli" ve "en çok 5 dakika süreli" olmak üzere iki kategoride kısa film başvuruları alınacak. Başvuru süreci 14 Kasım 2014 tarihinde sona erecek. Ön elemeyi geçen eserler jüri üyeleri tarafından değerlendirecek.

Ön Elemeyi Geçen Filmler için Jüri Heyeti şöyle:

1.Nuri Çolakoğlu

2.Prof. Dr. Yıldız Ecevit

3.Nur Ger

4.Tomris Giritlioğlu

5.Şener Şen

6.Alin Taşçıyan

7.Yavuz Turgul

8.Hülya Uçansu

9.Uğur Vardan

10.Serra Yılmaz

-ÖDÜLLER-

TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre her bir kategori için birincilik ödülü 7 bin 500 TL, ikincilik ödülü 5 bin TL ve üçüncülük ödülü 3 bin TL.

Kazananlar Ocak 2015'te TÜSİAD tarafından düzenlenecek konferans kapsamında ödül töreninde açıklanacak ve ödüller sahiplerine takdim edilecek. İstanbul dışından katılım sağlayıp, ödül kazanan yarışmacılara yurtiçi ulaşım ve konaklama desteği sağlanacak.

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title