Tüsiad, "Erken Seçim" İstedi

Tüsiad, "Erken Seçim" İstedi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nce (Tüsiad) Yapılan Açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı'nın Açıklamasıyla Yaratılan Fiili Durumun Demokratik Teamüllere Uygun Olmadığı, İktidar Partisinin de Toplumda Giderek Artan "Laik Rejimi Koruma Kaygısını" Yeterince Dikkate Almadığı İleri Sürülerek, "Mevcut Fiili Durumun Demokrasiye Zarar Vermemesi İçin Hemen Erken Genel Seçime Gidileceğinin İlan Edilmesi Bir Zorunluluk Haline Gelmiştir" Denildi.

Tüsiad,

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nce (TÜSİAD) yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasıyla yaratılan fiili durumun demokratik teamüllere uygun olmadığı, iktidar partisinin de toplumda giderek artan "laik rejimi koruma kaygısını" yeterince dikkate almadığı ileri sürülerek, "Mevcut fiili durumun demokrasiye zarar vermemesi için hemen erken genel seçime gidileceğinin ilan edilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir" denildi.

TÜSİAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, "son günlerde Cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili olarak yükselen gerginliğin, Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklama ile doruk noktasına ulaştığı" ifade edildi.

"Mevcut krizin, tüm tarafların samimi katkısıyla, her türlü duygusal tepkiden uzak ve sağduyuyla çözülmesi bir zorunluluktur" denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede; Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasıyla yaratılan fiili durum, demokratik teamüllere uygun değildir. İktidar partisi, toplumda git gide artan ve TÜSİAD'ın da paylaştığı laik rejimi koruma kaygısını yeterince dikkate almamıştır. Mevcut fiili durumun demokrasiye zarar vermemesi için hemen erken genel seçime gidileceğinin ilan edilmesi, bir zorunluluk haline gelmiştir. Genel seçimlerin, gerilimi yurt sathına yaymaması için bütün siyasi partilerin samimi bir gayret içinde olması şarttır. Bunun yolu, seçim ortamına, ülkenin geleceğine yönelik siyasal programların egemen olmasını sağlamaktır."

"Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini, laiklik ve demokrasinin ayrılmaz bütünlüğünün oluşturduğu" vurgulanan açıklamada, "Biri lehine diğerinden fedakarlık etmemiz düşünülemez. Türkiye, tansiyonu düşürerek ve millet iradesini yenileyerek bu süreçten sağlıklı bir biçimde çıkabilir" görüşüne yer verildi.