TÜSİAD Başkanı Yalçındağ: "2008'de ekonomide yeni bir vizyon ortaya konmalı"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği(TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, 2008 yılında ekonomide yeni bir vizyon ortaya konmasına ve bu vizyona uygun bir reform hamlesinin başlatılmasına ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ:
24.01.2008 22:09 | Son Güncelleme: 24.01.2008 22:09

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği(TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, 2008 yılında ekonomide yeni bir vizyon ortaya konmasına ve bu vizyona uygun bir reform hamlesinin başlatılmasına ihtiyaç bulunduğunu söyledi. TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç ise, ekonomiyi gündemin en üst sırasına, toplumun hayatının odağına yerleştirmek gerektiğini belirterek, "Dikkatleri dağıtacak, toplum içinde kutuplaşmalar, gerginlikler yaratacak siyasi tavırlardan uzak durmak şart" dedi.

Yalçındağ, TÜSİAD'ın Olağan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, 2008'de, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin finansal piyasalarından kaynaklanan sıkıntının, global talebin yavaşlaması ve likiditenin daralması ile dünya ekonomisini olumsuz etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Doğal olarak bu gelişmelerin Türkiye'yi de yakından ilgilendirdiğini ifade eden Yalçındağ, "2007 yılı sonu itibariyle durum değerlendirmesi yaparsak, ekonomiden gelen sinyaller çok olumlu değil. Büyüme hızımız önemli ölçüde yavaşladı, enflasyon nispeten hız kazandı, genel işsizlik oranı artmaya başladı, kamu maliyesinde disiplin zedelendi, cari açık sorunu büyüyerek devam etti. Yaklaşan küresel dalgaya, maalesef bu bilançoyla giriyoruz'' diye konuştu. Ekonomideki yavaşlama eğilimini 2008 yılında tersine çevirecek bir işaretin ortada gözükmediğini belirten Yalçındağ, üstelik yaklaşan yerel seçimlerin etkisiyle kamu maliyesinin daha da bozulma riskinin ortaya çıktığını söyledi. Yalçındağ şöyle devam etti: "Küresel çalkantı sonucu beklenen global talepteki yavaşlamanın dış ticaret açığını hem miktar hem de değer olarak olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyor. Dış kaynak girişindeki azalma da buna eklendiğinde, ülkemizde büyümenin ve cari açığın finansmanının daha zor şartlarda gerçekleşmesi ihtimali artıyor''

Bütün bunları dile getirirken amaçlarının, karamsar bir tablo çizmek değil, hayati bir konuya dikkat çekmek olduğunu vurgulayan Yalçındağ, 2008 yılında ekonomide yeni bir vizyon ortaya konmasına ve bu vizyona uygun bir reform hamlesinin başlatılmasına ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi.

"2008 yılında siyasal istikrarsızlık yaratmadan, yurt içinde ve dışında Türkiye ekonomisinin sağlam, güçlü bir zeminde kararlılıkla hedefine yürüdüğünü ortaya koyabilmeliyiz. Türkiye'nin uzun dönem vizyon ve stratejilerinin inandırıcılığını tesis etmeliyiz'' diyen Yalçındağ, dünyanın bir krize doğru hızla ilerlediğini ve 2008'in Türkiye için çok zorlu bir yıl olacak gibi göründüğünü belirterek, dolayısıyla bütün enerjinin, ekonomiye yoğunlaştırılması gerektiğini kaydetti. Bir süredir aslında çok daha rahat bir zamanda tartışılması gereken bir konunun, türban konusunun, gündemin birinci maddesi haline getirildiğini ifade eden Yalçındağ, şöyle konuştu: ''Ortada bir sıkıntı olduğu muhakkak. Ama bu sıkıntı bugün tartışılandan daha geniş boyutlara sahip. Evet, bir yanda başını örttüğü için eğitim sürecinde zorluk çeken genç kızlarımız var. Diğer yanda, 15 yaşında istemediği halde zorla kapatılanlar da, birkaç yıl sonra çevre baskısıyla başını örtmek zorunda kalmaktan korkanlar da var.Ayrıca inanın kadınlarımızın tek sorunu da bu değil. Ülkemizde kadınlarımızın birçoğu çok daha ağır, çok daha derin sorunlarla mücadele ediyor. Toplumsal hayatta eşitsizlik, eğitimsizlik, istihdama katılma zorluğu, aile içi şiddet, belirli yörelerdeki ağır töre baskısı gibi vahim sorunlar. İşte tam da bu nedenle, Türkiye'yi bir refah toplumuna dönüştürmek ve çocuklarımıza daha iyi bir gelecek verebilmek için temel ekonomik ve sosyal sorunlarımızı öne almalı, gündemimizi dünyadaki gelişmelere uygun hale getirmeliyiz. Aksi halde küresel dalga, yaşam biçimimize bakmaksızın hepimizi önüne katıp sürükleyebilir''

Türkiye'nin AB üyelik sürecine de değinen Yalçındağ, bazı Avrupalı siyasetçilerin engelleyici tavırlarının, uyum sürecini yavaşlatan tutumların, Türk ve Avrupa kamu oylarının yanlış, eksik bilgilenmesinin, tepkici yaklaşımların, sürece olan inandırıcılığı zedelediğini söyledi. Yalçındağ, "Ancak, eğer tüm duygusal yaklaşımlardan arınmış olarak, mevcut ve muhtemel küresel gelişmeleri doğru analiz edecek olursak, Türkiye'nin tam üyelik mücadelesine, tüm aleyhte unsurlara rağmen, sonuna kadar asılması gerektiğini açık bir şekilde görebileceğimize inanıyorum. Türkiye açısından, uzun süredir uykuya yatmış bu süreci canlandırmak, 2008'in temel aksiyonlarından biri olmalıdır'' diye konuştu. Yalçındağ, iç kamuoyundaki heyecanı yeniden yükseltebilmek için siyasal liderliğin daha kararlı bir söylemle ortaya çıkmasının sağlaması gerektiğini aktardı.

TÜSİAD YİK BAŞKANI KOÇ: ''YENİ ANAYASA, YENİ ENDİŞELERİN KAYNAĞI OLMAMALI''

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Mustafa Koç ise, 2008'deki gündem maddelerinin ekonomi, anayasa, AB ile ilişkiler ve bölgedeki gelişmeler olacağını söyledi. Küresel konjonktürdeki gelişmelerin, rahat bir 2008 geçirilemeyeceğini gösterdiğine işaret eden Koç, ekonominin kendi iç dinamiklerinin de 2008 için uyarı işaretleri verdiğine dikkat çekti. Koç, 2007 yılı için öngörülmüş olan yüzde 5 büyüme hızının da altında kalınacağının tahmin edildiğini dile getirdi. Koç, şöyle konuştu: ''Açıktır ki, 2001 yılının dünya şartlarına göre tasarlanmış olan uyum programı ile sağlayabileceğimiz iyileşmenin sınırına gelmiş durumdayız. İçerden ve dışardan gelen bu baskıları aşabilmemiz için ekonomimizi uzun vadeli bir perspektifle yeniden yapılandırmamız şart. Bunu sağlayabilmek için, geleceğin dünyasını iyi analiz eden, daha fazla katma değer üreten, dış talep ve kaynaklardan daha fazla pay almamızı sağlayacak, göreceli üstünlüklerimizi iyi kullanan, yeni bir strateji ve uygulama programı yapmak zorundayız. Kısacası Türkiye ekonomisine yeni bir ruh ve yeni bir ivme kazandırmalıyız''

Ekonomiyi gündemin en üst sırasına, toplumun hayatının odağına yerleştirmek gerektiğini dile getiren Koç, farklı toplumsal kesimler arasında bir uzlaşma sağlamak gerektiğini söyledi. Koç, liderlik ve iletişimle tüm toplumu seferber

etmek gerektiğini, bütün bunların da ancak huzurlu bir siyasal ortam içinde gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Mustafa Koç, "Dikkatleri dağıtacak, toplum içinde kutuplaşmalar, gerginlikler yaratacak siyasi tavırlardan uzak durmak şart. Yasama ve yürütmede toplumsal mutabakat sağlanmasına özen gösterilmesi huzur ortamının tesisi için hayati önem taşıyor'' diye konuştu. 2008 yılı içinde anayasa tartışmalarının böyle bir risk barındırdığını Söyleyen Koç, ''Yeni anayasa asla yeni endişelerin kaynağı olmamalıdır.Eğer laik, demokratik cumhuriyetimizi, temel ilkelerini koruyarak daha ileri götürme amacıyla bu değişikliği yapıyorsak, yeni anayasanın ruhu her yönüyle Türkiye'nin çağdaş batı toplumları yönündeki ilerlemesini yansıtır durumda olmalıdır'' dedi.

TÜSİAD'IN 2008 YILI BÜTÇESİ 5.6 MİLYON EURO OLARAK BELİRLENDİ

Bu arada, Genel Kurul'da TÜSİAD'ın 2008 yılı bütçesi de onaylandı. Buna göre derneğin 2008 yılı bütçesi 5.6 milyon euro, aidatları da 17 bin YTL olarak belirlendi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: TÜSİAD Başkanı Yalçındağ: "2008'de ekonomide yeni bir vizyon ortaya konmalı" - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.7.2020 21:13:30. #1.14#
title