Türkmenistan Kültür Bakanı Mammedova Kayseri'yi Geziyor

Türkmenistan Kültür Bakanı Mammedova Kayseri'yi Geziyor

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Türkmenistan Kültür Bakanı Gonça Mammedova, Kayseri'de Erciyes Kayak Merkezi, Seyyid Burhaneddin'in türbesi ve tarihi Hunat Camisini ziyaret etti.

Türkmenistan Kültür Bakanı Gonça Mammedova, Kayseri'de Erciyes Kayak Merkezi, Seyyid Burhaneddin'in türbesi ve tarihi Hunat Camii'ni ziyaret etti.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatınca (TÜRKSOY), 2014'ün "Mahtumkulu Firaki Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla Türkiye'de bulunan ve Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Ata Serdarov Kayseri'ye de gelen Mammedova, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş'la görüştü.

Heyet, Taymuş ile birlikte ilk olarak Erciyes Kayak Merkezi'ni gezdi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi projesini yerinde gören Mammedova ve beraberindekiler daha sonra kent merkezindeki Mevlana'nın hocası Seyyid Burhaneddin'in türbesini ziyaret etti.

Burada Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Yuvalı, heyete Seyyid Burhaneddin hakkında bilgi verdi.

Heyet daha sonra tarihi Hunat Cami ve Hunat Hatun Medresesi'ni gezdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title