Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Türk işadamlarını kabul etti
Haberler » Dünya » Haber

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Türk işadamlarını kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan'da yatırım yapan Türk işadamlarını ayrı ayrı kabul etti. Başkanlık Saray'ında Cotam şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ağım ve Erku şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan İpekçi'yi kabul eden Berdimuhamedov, Türk şirketlerin faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkmenistan'ın Türk şirketleri ile karşılıklı çı...

Türkmenistan Devlet Başkanı  Berdimuhamedov, Türk işadamlarını kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan'da yatırım yapan Türk işadamlarını ayrı ayrı kabul etti. Başkanlık Saray'ında Cotam şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ağım ve Erku şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan İpekçi'yi kabul eden Berdimuhamedov, Türk şirketlerin faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkmenistan'ın Türk şirketleri ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu kaydetti.

Berdimuhamedov, Türk işadamı Muammer Ağım ile tekstil alanındaki işbirliğini görüştü.Türkmen lider Berdimuhamedov, ülkede tekstil sektöründe ilk yatırım yapanların başında gelen Cotam Şirketi'ne Daşoğuz vilayetinde iplik fabrikası inşa etmesini istedi. Ağım, yeni iplik fabrikası inşaatının kendilerine verilmesi dolayısıyla memnuniyetini dile getirerek, yıllık 14 bin 500 ton iplik üretme kapasitesine sahip olacak fabrikayı Ekim 2009 yılında teslim edeceklerini söyledi.

Gökdepe ilçesinde halen çalışmakta olan tekstil fabrikasına da modern bir tesis ilave edecek olan Cotam'ın, ayrıca Aşkabat'ta tıbbi pamuk üretimi için fabrika ve ticaret merkezi inşa edeceği de açıklandı.

Türk Cotam Şirketi, Aşkabat'a 50 kilometre mesafede Gökdepe ilçesinde Türkmen-Türk dostluğu hatırasına karşılıksız kuracağı anne ve çocuk sağlığı hastanesinin projesini de sundu. Şirketin projesini benimseyen ve memnuniyetini dile getiren Gurbanguli Berdimuhamedov, projenin biran önce hayata geçirilmesini istedi.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, aynı gün ayrıca, Türk Erku Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan İpekçi'yi de kabul etti. 11 yıldır inşaat alanında faaliyet gösteren Türk şirketi Erku'nun çalışmalarından memnun olduğunu dile getiren Berdimuhamedov, Politeknik Enstitüsü ve Modern 4D Sinema projeleri ihalesine katılmalarını teklif etti.

Türk işadamı İlhan İpekçi ise Türkmenistan'da kümes hayvancılığı tesisleri inşa etmek istediklerini söyledi. Türk şirketinin teklifini olumlu karşılayan Berdimuhamedov, kümes hayvacılığını tüm vilayetlerde yaygınlaştırmayı amaçladıklarını belirtti.