Türkmenistan'dan Kısa Kıs...

Türkmenistan'dan Kısa Kıs...

Türkmenistan Hyundai'den 500 Otobüs Satın Alacak

Türkmenistan'dan Kısa Kıs...

TÜRKMENİSTAN HYUNDAİ'DEN 500 OTOBÜS SATIN ALACAK

Türkmenistan, Güney Kore'nin Hyundai Otomotiv şirketinden 500 adet otobüs satın alacak. Kalabalık işadamı grubu ile Aşkabat'a gelen Güney Kore Başbakanı Han Duck-Soo'yu makamında kabul eden Türkmen lider Berdimuhamedov, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla heyetler arası görüşmede, 500 adet Hyundai markalı otobüs satın alınmasına ilişkin bir kararname imzaladı. Berdimuhamedov otobüslerin Türkmenistan iklim şartlarına uygun olmasını istedi.

Ulaştırma Bakanlığı, Hyundai şirketi ile ilk etapta 10 adet «Hyundai New Super Aero City» marka otobüs satın alınmasına ilişkin bir sözleşme imzalayacak. Otobüslerin, ülkenin iklim şartlarına uygunluğu test edildikten sonra aynı marka otobüsten 490 adet daha satın alınacak. Bakanlık, ilk etapta 934 bin 450 dolar değerinde 10 adet otobüs, daha sonra ise 41 milyon 258 bin dolar değerinde 490 adet otobüs satın alacak.

BAKAN YARDIMCISINA İNTERNET İÇİN KINAMA CEZASI

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkede internet hizmetinin yaygınlaştırılması çalışmalarını aksattığı gerekçesiyle İletişim Bakan Yardımcısı Analı Berdinobatov'a kınama cezası verdi.

Berdimuhamedov, göreve geldikten hemen sonra internet kefelerin açılmasına izin vermiş ve ülkede internet hizmetinin hızlandırılmasına yönelik olarak ilgili bakanlıktan gerekli çalışmaların biran önce bitirilmesini istemişti.

İletişim Bakanlığı, yabancı şirketler ile internet hizmetlerini hızlandırmaya yönelik bir takım ihale sözleşmeleri imzaladı. Buna rağmen, internet hizmetlerinde bir takım aksaklıklar yaşanmaya devam ediyor. İnternet hizmetlerinin hızlandırılması ve yaygınlaştırılması çalışmalarını aksattığı gerekçesiyle konudan sorumlu Bakan Yardımcısına kınama cezası verildi.

BAKAN OLİMPİYATLARDA BAŞARILI OLAN TÜRK OKULU ÖĞRENCİLERİNİ KABUL ETTİ

Türkmenistan Eğitim Bakanı Muhammetgeldi Annaamanov, olimpiyatlarda madalya kazanan Türk okulu öğrencilerini makamında kabul etti. Eğitim Bakanlığı'nda yapılan kabul törenine; Başkent Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Seyit Embel, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bakan Annaamanov, 4. Uluslararası Bilişim Olimpiyatı'nda altın madalya kazanan öğrencileri tebrik etti. Türkmen Bakan, uluslararası olimpiyatlarda Türkmenistan'ın adını duyurdukları için öğrencilerle gurur duyduklarını ifade ederek, başarılarının devamını diledi .

Daha sonra Türk Okulu öğrencilerini Eğitim Bakan Yardımcısı Gülşat Mammedova kabul etti. Mammedova öğrencileri başarılarından ötürü kutlayarak, yanında bulunan öğretmenine 'Öğrencinin başarısı, öğretmenin meyvesidir' diyerek, minnettarlığını bildirdi.

Kaynak: CHA