Türklerin Büyük Çoğunluğu Vergi Borcu Yüzünden Yurt Dışına Çıkamıyor

Türklerin Büyük Çoğunluğu Vergi Borcu Yüzünden Yurt Dışına Çıkamıyor

Türk Vatandaşlarının Büyük Çoğunluğunun Vergi Borcu Yüzünden Yurt Dışına Çıkamadığı, Yabancı Uyrukluların da Daha Çok Karıştıkları Asayiş ve Kaçakçılık Suçları Yüzünden Yurt Dışı ve Girişi Engeline Takılıyorlar.

Türklerin Büyük Çoğunluğu Vergi Borcu Yüzünden Yurt Dışına Çıkamıyor
12.03.2007 19:14 | Son Güncelleme: 12.03.2007 19:14

Türk vatandaşlarının büyük çoğunluğunun vergi borcu yüzünden yurt dışına çıkamadığı, yabancı uyrukluların da daha çok karıştıkları asayiş ve kaçakçılık suçları yüzünden yurt dışı ve girişi engeline takılıyorlar.

Birbirinden farklı sebepler yüzünden 477 bin 533 kişinin Türkiye'ye giriş ve çıkış yasağı bulunuyor. Giriş ve çıkış yasağı bulunanlardan 281 bin 996'sının Türk vatandaşı, 192 bin 537'sinin de yabancı olduğu belirlendi. Her yıl yapılan yeni değerlendirmeye göre, 281 bin 996 Türk vatandaşının yurt dışına çıkışının yasaklandığı ortaya çıktı. Yasaklılar listesinde 248 binle vergi borçluları ilk sırada yer alıyor. Adli ve idari yargılamalar yüzünden 32 bin kişi hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulurken, İçişleri Bakanlığı da 666 kişinin çıkışına yasak getirdi. Yabancılarla birlikte Türkiye'ye giriş ve çıkış yasağı bulunanların sayısı 477 bin 533 olduğu öğrenildi. Bunların 281 bin 996'sını Türk vatandaşları oluşturuyor. Yasaklılardan kimin çıkış, kiminin giriş kiminin de hem giriş hem de çıkış yasaklısı olduğu öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Hudut ve İltica Daire Başkanlığı kayıtlarına göre, 195 bin 537 yabancının Türkiye'ye girişi, 281 bin 996 Türk vatandaşının da yurt dışına çıkışı yasak. Haklarında giriş-çıkış yasağı bulunan kişiler havalimanları, deniz limanları ya da hudut kapılarından içeri alınmıyor. Polis, pasaport kontrolünde hakkında giriş-çıkış tahdidi bulunan kişileri geldiği ülkeye geri gönderiyor. Yasaklılar listesinde 248 bin 913 kişiyle vergi borçluları ilk sırada yer aldı. Vergi daireleri, 15 bin YTL ve üzerinde devlete vergi borcu bulunan kişilerin yurt dışına çıkışını yasaklatıyor. Türkiye'deki mahkemeler de 32 bin 417 kişi hakkında çıkış tahditi koydurdu. Çeşitli suçlardan yargılanan bu kişilerin, kaçma ihtimaline karşı haklarında çıkış yasağı konulduğu öğrenildi. İçişleri Bakanlığı da kimlikleri açıklanmayan 666 Türk vatandaşı hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu. Bu kişilerin neyle suçlandığı ise kayıtlara geçmedi. Türkiye'ye girişleri yasaklanan 195 bin 537 yabancı uyruklunun ise Türkiye'de 77 farklı suça karıştığı öğrenildi. İçişleri Bakanlığı'nca Türkiye'ye çıkış yasağı konan 195 bin 537 kişinin 154 ülkeye mensup olduğu bildirildi. Yabancıların karıştığı suç türlerinin başında ise uyuşturucu kaçakçılığı, hırsızlık, dolandırıcılık, kapkaç, adam yaralama ve sahtecilik ilk sıralarda yer alıyor.

(DUY-MAY-ÖK-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Türklerin Büyük Çoğunluğu Vergi Borcu Yüzünden Yurt Dışına Çıkamıyor - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 03:01:02. #1.15#
title