Türklere Hakaret Eden Sarrazine, Protesto Edildi

Türklere Hakaret Eden Sarrazine, Protesto Edildi

Türklere Ağır Hakaretlerde Bulunan Alman Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin, Başkent Berlin'de Protesto Edildi.

Türklere Hakaret Eden Sarrazine, Protesto Edildi

Türklere ağır hakaretlerde bulunan Alman Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Thilo Sarrazin, başkent Berlin'de protesto edildi.

Sol görüşlü Göç ve Kültür Politikaları Derneği (Allmende) tarafından Sosyal Demokrat Parti (SPD) binası önünde düzenlenen protesto mitingine yaklaşık 60 kişi katıldı. Allmende Sözcüsü Garip Bali, "Bu mitingi binasının önünde yapmamızın sebebi Thilo Sarrazin'in hala SPD'ye üye olması. Sarrazin Berlin'in maliye senatörü olarak görev yaptığı dönemlerde de az gelirli insanlara da aşağılayıcı ifadeleri ile tanınan biri." dedi.

Sarrazin'e benzer düşünceleri taşıyan insanların sayısı az olmadığını belirten Bali, "Yapılan anketler gösteriyor ki, Almanların arasında, özellikle de yönetici kesimde de bu zihniyete sahip insanlar mevcut." diye konuştu.

Protestoya iştirak eden bir manav ise Sarrazin'e seslenerek şunları söyledi: "Hayatında iki bağ maydanoz ektin mi, bir tane ağaç diktin mi, yada tarlada iki kere çapa vurdun mu?"

Alman Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi ve eski Berlin eyalet hükümeti Maliye Bakanı Thilo Sarrazin, "lette international" dergisine verdiği bir röportajda Berlin'de yaşayan Türklere ve Araplara hakaret etmişri. Sarrazin, "Yanlış politikalardan dolayı sayıları artan Türk ve Arapların büyük çoğunluğunun bu kentte manavlıktan başka üretim işlevi yok." demişti. Sarrazin'in bu açıklaması sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere bazı siyasetçiler tarafından eleştirilmişti. Alman Merkez Bankası ise Sarrazin'in bu açıklamasından sonra 'nakit para kullanımıyla ilgili yetkilerini' elinden almıştı.

(CİHAN)