TÜRKKEP E-Fatura Saklamacı Kuruluş Yetkisini Aldı

TÜRKKEP E-Fatura Saklamacı Kuruluş Yetkisini Aldı

TÜRKKEP, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan "E-Fatura Saklamacı Kuruluş" yetkisini aldı.

TÜRKKEP E-Fatura Saklamacı Kuruluş Yetkisini Aldı

Türkiye'nin KEP, e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-İmza, e-Tebligat gibi hizmetlerin tümünü müşterilerine doğrudan ve yerinde sağlayabilen, ilk ve tek hizmet sağlayıcısı olan TÜRKKEP, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan "E-Fatura Saklamacı Kuruluş" yetkisini aldı.

Kurulduğu 2008 yılından bu yana sunduğu teknoloji, hizmet ve çözümleriyle Türkiye'nin e-dönüşüm ve e-Devlet çalışmalarına katkı sağlayan öncü kuruluşu TÜRKKEP, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından "E-Fatura Saklamacı Kuruluş" olarak yetkilendirildi.

E-dönüşümün her alanında yetkili, yasal geçerli ve güvenli hizmet

E-dönüşüm hizmetlerinden, yasal geçerli ve güvenli yazışma ve belge paylaşımını sağlayan KEP ve e-İmza hizmetleri, kurumlara e-Fatura gönderme ve alma imkanı sağlayan e-Fatura hizmetleri; mevzuatta zorunlu olan, resmi, ticari ve hukuki belgelerin uzun yıllar boyunca elektronik ortamda yasal orijinalliğinin korunarak saklanabilmesini sağlayan e-Arşiv hizmetleri de şirketlerin en önemli hukuki yükümlülüklerini ve ticari ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu yükümlülük ve ticari süreçlerin kağıda ve fiziksel ortama dayalı olarak sürdürülmesinin doğaya ciddi zarar verdiği, kağıt kullanımının ortadan kaldırılarak işlemlerin ve belgelerin tamamen elektronik ortamda oluşturulması, gönderilip alınması ve saklanmasının maliyet, zaman ve verimlilik avantajları sağladığı gerçeği iş dünyasının, basının ve kamu kurumlarının tüm çalışanlarınca kabul ediliyor.

Bu çerçevede bilindiği üzere Gelir İdaresi Başkanlığı e-Faturaya geçiş ile ilgili Vergi Usul Kanunu kapsamında 421 sıra nolu genel tebliği ile düzenlemeleri yapmıştı. Bu düzenlemeyle birlikte, 2 Eylül 2013 tarihinden itibaren zorunlu olan mükellefler Gelir İdaresi Başkanlığı'na başvurularını yaptılar ve e-Faturaya geçiş süreçleri başladı.

Son olarak, mükelleflerin düzenledikleri ve aldıkları e-Faturaları Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan izin almış saklamacı kuruluşların sisteminde de saklama yapabilmelerine olanak veren düzenleme gerçekleşti. Bu uygulama kurumlara herhangi bir faturaya herhangi bir zamanda ulaşmak istediklerinde büyük kolaylık sağlayacak, zira e-Faturaya geçmiş kurumlar için saklama işlemlerinin güvenli, pratik ve ekonomik olması çok önemlidir.

Her türlü resmi, hukuki ve ticari e-belge TÜRKKEP güvencesiyle saklanıyor

E-Fatura ve KEP hizmetlerinden yararlanan TÜRKKEP müşterileri yasal olarak geçerli ve güvenli e-Arşiv hizmetinden de faydalanabiliyor. TÜRKKEP, yetkili KEPHS olarak, Türk Ticaret Kanunu (TTK) kapsamındaki KEP düzenlemelerine (KEP Yönetmeliği 14. Madde) ve Vergi Usul Kanunu (VUK) kapsamında GİB'in düzenlemelerine göre saklamacı kuruluş yetkisi ile beraber şirketlerin hem e-Fatura hem de her türlü e-belgeleri müşterilerin diledikleri süre boyunca yasal geçerli ve güvenli şekilde saklama hizmetlerini de sağlamaya başladı.

TÜRKKEP, müşterilerinin her türlü evrakını yasal geçerli e-belge olarak e-İmzalı ve zaman damgalı bir şekilde, değişmediğini garanti altına alarak, orijinalliğini koruyarak, silinmez, kaybolmaz, inkar edilemez şekilde uzun sürelerde güvenli şekilde saklama hizmetlerini sunuyor. TÜRKKEP müşterileri, e-belgelerinin bir yedeğini güvenli TÜRKKEP e-Arşiv sisteminde tutarak bir kopyasını da kendi sistemlerinde saklayabiliyorlar.

7/24 destek ile belge gönderimi

TÜRKKEP, İstanbul ve Ankara'da hizmet veren kendi içinde de yedekli iki ayrı veri merkezi, yüksek teknolojiye dayalı donanım ve yazımlardan oluşan teknik sistem altyapısı, kendine ait ana yazılımları, uzman kadrosu, ülke genelinde yaygın hizmet ağı, sahip olduğu uluslararası kalite standartları ve 7/24 müşteri destek hizmetleri sayesinde müşterilerinin tüm e-Faturalarını ve e-belgelerinin gönderip alınması hizmetlerini ve e-Arşiv hizmetlerini yüksek hız ve kalitede sağlıyor.