Türkiye Ziyareti Öncesi Obama'ya Büyük "Soykırımı Tanıyın" Baskısı

Türkiye Ziyareti Öncesi Obama'ya Büyük "Soykırımı Tanıyın" Baskısı

ABD Başkanı Obama'nın Türkiye Ziyaretinden 15 Önce ve 24 Nisan'a Altı Hafta Kala Temsilciler Meclisi'ne "Soykırım" Tasarısı Sunularak Yönetime Yönelik Baskılar Artırıldı.

Türkiye Ziyareti Öncesi Obama'ya Büyük

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretinden 15 önce ve 24 Nisan'a altı hafta ay kala Temsilciler Meclisi'ne "soykırım" tasarısı sunularak yönetime "soykırım"ı tanımasına yönelik baskılar artırıldı.

Ana sunucuları arasında demokrat ve cumhuriyetçi üyelerinin bulunduğu yeni tasarının, geçen yılda sunulan ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesince kabul edilen ancak Türkiye'nin sert tepkileri ve Bush Yönetiminin yoğun girişimlerinin sonucunda da Genel Kurul'da ele alınması önlenen tasarının ayınısı olduğu belirtiliyor.

Kongre üyelerince Adam Schiff, George Radanovich, Frank Pallone ve Mark Kirk'in öncülük yaptığı yeni tasarıda Başkan Obama, "soykırımı" tanımaya çağrılıyor. Şimdiye kadar 77 Temsilciler Meclisi üyesinin desteğini sağladığı belirtilen tasarının, ilk olarak Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'ne gelmesi bekleniyor.

-ERMENİ ÖRGÜTLER MEMNUN-

Yeni bir "soykırım" tasarısının sunulması, ABD'deki Ermeni lobi ve örgütlerince çok olumlu karşılandı. Başlıca Ermeni kuruluşlarından ANCA Başkanı Aram Hamparyan da, Obama'nın seçim kampanyası sırasında "soykırım"ın tanınması yönünde çok net ve açık ifadeler kullandığını belirterek "Önümüzdeki günler ve haftalarda Başkan Obama'nın taahhüdünü yerine getirmesini, tasarıya tam destek vermesini dört gözle bekliyoruz" dedi.

-OBAMA'YA MEKTUP GÖNDERMİŞLERDİ-

Tasarının Temsilciler Meclisi'ne sunulmasından birkaç gün önce Schiff, Radonovich, Pallone ve Kirk'ın Obama'ya bir mektup göndererek önceki yönetimlerin Türkiye yanlısı tutumuna son vererek 24 Nisan'da yayınlanması beklenen geleneksel başkanlık açıklamasında "soykırım" sözcüğünü kullanmasını istedi.

Bu arada, demokrat Kongre üyesi Schiff, Ermeni basınına yaptığı açıklamada "Başkan Obama'nın, 24 Nisan'da "soykırımı" güçlü bir biçimde tanıyan bir açıklama yapmayı cesaretlendirmeye çok odaklanılacak çünkü bu, Kongre'deki Ermeni soykırımı tasarısına ilişkin görüşmelerin tonunun belirlenmesinde önemli olacak" dedi. Schiff şunları söyledi:

-"TÜRK LOBİSİ MİLYONLARCA DOLAR HARCAYACAK"-

"Türk lobisi, önceki yıllar gibi milyorlarca dolar harcayacak. Onlar, soykırımın tanınmasının, Ermenistan ile Türkiye arasındaki barışmayı yok edeceğini, zamanlanmasının yanlış olduğunu savunacak. Gerçek budur ki şu an doğru zaman değilse ne zaman olur."

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Radanovich de, Obama'nın kampanya sırasında Ermeni halkına açık bir taahhütte bulunduğunu belirterek "soykırım"ın uygun bir biçimde tanınmaması halinde bunun tüm dünyadaki Ermenilere bir "tokat" anlamına geleceğini öne sürdü.

Bu arada, tasarıyı sunmaya hazırlanılırken binlerce Amerikalı Ermeninin Kongre üyelerinini telefon, mektup ve fak aracılığıyla tasarıyı desteklemeye çağırarak baskı yaptığı bildirildi.

-20 KADAR ÜLKE TANINDI-

Türkiye'nin tüm girişimlerine karşın, "soykırım" tanıyan tasarıların 20 kadar ülkede kabul edildiği belirtiliyor. "Soykırım"ı tanımayan ülkelerin arasında İtalya, Fransa, Yunanistan, Rusya ve Vatikan da bulunuyor. İsrail ise şimdiye kadar "soykırımı" tanımayı reddetti.(ANKA)

(CN/BÜN)