Türkiye Yunanistan'a Elektrik Verecek

Türkiye Yunanistan'a Elektrik Verecek

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Bu Ayından Son Haftası ile Ağustos Ayı Boyunca Yunanistan'a 137 Milyon Kilowattsaat Elektrik Verileceğini Bildirdi.

Türkiye Yunanistan'a Elektrik Verecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bu ayından son haftası ile Ağustos ayı boyunca Yunanistan'a 137 milyon kilowattsaat (kWh) elektrik verileceğini bildirdi.

Türkiye ile Yunanistan arasında Elektrik Enerjisi Takası ve İşbirliği Anlaşması imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Yunanistan adına da Kalkınma Bakanı Dimitris Sioufas imza koydu.

Enerji Bakanlığında yapılan imza töreninde konuşan Bakan Güler, iki ülke arasında 268 kilometrelik elektrik iletim hattı bulunduğunu belirterek, '' Söz konusu hattan 2007 Temmuz ayının son haftası ile Ağustos ayında Yunanistan'a 137 milyon kwh elektrik enerjisi vereceğiz'' dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki iletim hattının kapasitesinin 400 kilovolt olduğuna dikkat çeken Güler, bu anlaşma ile 154 kilovoltluk kısmını enerjilendireceklerini bildirdi.

Bakan Güler, söz konusu anlaşmanın süreye bağlı olduğunu, fakat istenirse karşılıklı olarak iki ülke arasında her zaman elektrik alışverişinin gerçekleştirilebileceğini belirtti. Bakan Güler, ''Elektrik konusunda karşılıklı mübadele yapacağız, takas şeklinde olacak. Ödenmediği takdirde Hamitabat'ın tarifesi üzerinden ödeme yapılacak'' dedi.