Türkiye'yi Nallıhan İğne Oyası Tanıtıyor
Haberler » Güncel » Haber

Türkiye'yi Nallıhan İğne Oyası Tanıtıyor

İğne Oyaları ve İpek Dokumacılığıyla Ünlü Ankara'nın Nallıhan İlçesi Türkiye'yi El İşlemesiyle Tanıtacak. Nallıhan Halk Eğitim Merkezi'nde İğne Oyası Şeklinde İşlenen Ayraçlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından Ülke Tanıtımında Kullanılıyor. Bakanlık Tarafından Sipariş Edilen Kitap Ayraçları, Nallıhanlı Kadınlar Tarafından El Emeği Göznuruyla İşlenerek İğne Oyasına Dönüştürülüyor.

Türkiye'yi Nallıhan İğne Oyası Tanıtıyor

İğne oyaları ve ipek dokumacılığıyla ünlü Ankara'nın Nallıhan ilçesi Türkiye'yi el işlemesiyle tanıtacak. Nallıhan Halk Eğitim Merkezi'nde iğne oyası şeklinde işlenen ayraçlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülke tanıtımında kullanılıyor. Bakanlık tarafından sipariş edilen kitap ayraçları, Nallıhanlı kadınlar tarafından el emeği göznuruyla işlenerek iğne oyasına dönüştürülüyor.

Halk Eğitim Merkezi'nce Bakanlığa ulaştırılan kitap ayracı şeklindeki iğne oyaları başta Avrupa Birliği üyesi ülkeler olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerine Türkiye'nin tanıtımı için gönderiliyor. Türk elçilikleri ve diplomatları tarafından Türkiye'ye yakın ilgi duyan yabancı ülke temsilcilerine hediye edilen iğne oyaları büyük rağbet görüyor.

Nallıhan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Muhittin Ören, konuyla ilgili olarak, Halk Eğitim Merkezi'nde 24 farklı branşta 2 bin 200 kursiyerin eğitim gördüğünü ifade etti. Bu branşların en önemlilerinden birini de iğne oyacılığının gördüğünü ifade eden Ören, ayıraçların yetişmesi için kursiyerlerin yoğun mesai yaptıklarını, büyük emek sarfettiklerini kaydetti. Ören, "Bu iğne oyalarının ülke tanıtımında kullanılacak olması bizi ve kursiyerlerimizi son derece mutlu ediyor. Kadınlarımızın evlerinde boş oturmaktansa bu şekilde vakitlerini değerlendirerek ülke tanıtımına katkı yapmalarını çok önemsiyoruz'' dedi.

Kursiyerlerin hocası Emine Ünsal ise, ''Ayıraçların motiflerini büyük bir titizlikle seçiyoruz. Kursiyer kadınlarımız evlerinde boş vakit geçirmek yerine buraya gelerek elemeği göznuru bu işleri büyük bir özenle yapıyorlar ve bundan da son derece mutlu oluyorlar. İnsanımızın mutlu olması bizleride sevindiriyor'' şeklinde konuştu.

Şu ana kadar 15 bin kitap ayracı sipariş edilen Halk Eğitim Merkezi'nde şu ana kadar siparişlerin büyük bir kısmı tamamlandı. Kursiyerler siparişlerin bir an evvel yetişmesi için kimi zaman işlerini evlerine de götürerek yapmaya çalışıyor. Bir ayraçın bitmesi neredeyse yarım günü alırken, her ayracın farklı bir iğne oyası ve renkte şeklinde işlendiği görülüyor.

İĞNE OYASININ İPLİĞİ İPEK KOZASINDAN

İğne oyasının farklı renklerdeki iplikleri ipek böceği kozasından elde ediliyor. Nallıhan'daki dut ağaçlarında yetiştirilen ipek böceği 40 günde koza veriyor. Haziran ayında büyük bir özenle toplanan kozalar, sıcak su kazanlarına bırakılarak ipeğe dönüşmesi sağlanıyor. Sıcak suda tahta çubuklarla kozadan sökülen iplikler, makaralara sarılarak dokuma ve iğne oyasında kullanılmak üzere ayrılıyor. Kozadan elde edilen ipliklerin renge dönüşmesi için çeşitli yöntemler kullanılıyor. Örneğin çayda bekletilen iplikler kahverengini alırken, yaş ceviz kabuğundan yeşil renk elde ediliyor. Renk alması sağlanan iplikler hem dokumada hem de iğne oyasında kullanılıyor.

NALLIHAN, İPEK BÖCEKÇİLİĞİNDE TARİHİNE GERİ DÖNÜYOR

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Nallıhan'da Selçuklu'da başlayan ipek böcekçiliği yakın döneme kadar bütün ihtişamıyla sürdü. Adeta ülkenin ipek kumaşı üretiminde başkenti olan Nallıhan, Uzakdoğu'dan ülkeye sentetik ipek kumaşların girmesiyle ipek üretiminde gerilemeye başladı. Yakın zamana kadar ipek borsası şeklinde büyük pazarların kurulduğu ilçede, yöre halkı ürettiğini satamaz hale gelince ipek böceğini yetiştirdiği dut ağaçlarını keserek üretimde kısıtlamaya gitti. Dut ağaçlarının yerine çeşitli ağaçlar ve sebze üretimi yer aldı. İnsanların eskiye olan özlemini gözönünde tutan Halk Eğitim Merkezi ilçede adeta seferberlik başlatarak Nallıhan'ın ipek kozasında tekrar bir merkeze dönüşmesi için harekete geçti.

Çeşitli branşlarda ipek işlemeciği faaliyetine geçilen ilçede hammadde ihtiyacı ilk etapta Bursa'dan sağlandı. Ancak üretim için ihtiyaç duyulan koza miktarındaki artış tekrar dut ağaçlarının dikilerek ipek böcekçiliği yetiştiriciliğine yöre halkının yönlendirilmesi sağlandı. İlçede ipek böcekçiliği kozasının üretiminde artışın sağlanması için devlet eliyle çeşitli teşviklerde yapılmaya başlandı. Tarım Kredi Kooparatifi tarafından teşvik kredisi verilirken, üretilen kozalarında alım garantisi sağlandı. İpek böceğini yumurtaları, üreticilere ücretsiz verilmeye başlandı. Böylelikle ilçede koza alanında üretimde artış yaşandı.

NALLIHAN İSMİ NEREDEN GELİYOR

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Nallıhan, ismini bir rivayete göre Bolu'nun Köroğlu dağlarında yaşayan Köroğlu, seyahati sırasında dinlenmek için Nallıhan'a gelir. Handa konaklayan Köroğlu'nun meşhur atının nalı burada düşer. Han sahibi dillere destan atın nalın alarak hanın kapısının üzerine asar. Nallıhan'ın isminin bu şekilde geldiği rivayet edilir.

YUNUS EMRE'NİN HOCASININ KABRİ DE NALLIHAN'DA

Ayrıca, Ünlü Türk tasavvufçusu ve düşünürü Yunus Emre'nin Hocası Taptuk Emre'nin de Nallıhan'ın Emren Sultan Köyü'nde yaşadığı ve burada vefat ettiği belirtilmekte.

Nallıhan'a bağlı Emren Sultan Köyü'nde yaşayan Taptuk Emre için Yunus Emre'nin dağlardan düzgün odunları keserek getirdiği rivayet edilir. Taptuk Emre'nin yakın zamana kadar bilinmeyen türbesi, ziyaretçi akınına uğruyor.

İnsanların Taptuk Emre'ye ilgisini gören Kaymakamlık, her yıl Taptuk Emre ve Yunus Emre Anma Şenlikleri düzenliyor. Taptuk Emre'nin türbesinin girişinde Yunus Emre'ye ait sözler taşlar üzerinde yazılı halde bulunuyor. Ziyaretçiler türbe yolunda Yunus'un dizelerini okuyor. Bu dizelerden bazıları şöyle: "Taptuk Emre Dergahına, bacım sultan gönül bahçesine, Yunus'un gönül sofrasına, Hoş geldiniz sefa geldiniz." "İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, Sen kendini bilmezsen ya bu nice okumaktır" "Yol o dur ki doğru vara, Göz o dur ki Hakk'ı göre, Er odur ki alçakta dura, Yüceden bakan göz değil" "Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz"