Türkiye'yi Karne Heyecanı Sardı

Hürriyet - Haberler | Güncel
Türkiye'yi Karne Heyecanı Sardı

Trakya: Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'daki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğrenciler karne alarak, 3 ay sürecek yaz tatiline girdi.

Trakya: Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'daki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerdeki öğrenciler karne alarak, 3 ay sürecek yaz tatiline girdi.

Edirne'de, 55 bin 764 öğrenci törenle karnelerini aldı.

Edirne Valisi Günay Özdemir'in katıldığı, Yüksel Yeşil İlköğretim Okulu'ndaki törende, mahalli kıyafetli minik öğrenciler Karadeniz müziği eşliğinde bir gösteri sundu.

Sınıflarda öğrencilerle sohbet eden Özdemir, karneleri dağıtarak, öğrencilere kitap hediye etti.

Özdemir, Edirne'deki öğrencilerin başarılı olduklarını söyledi. Öğrencilerin yaz tatilinde yeni yıla hazırlanacağını aktaran Özdemir, "Velilerimizin bu konuda hassas olduklarını düşünüyorum. Edirne'de veliler eğitim konusunda çok bilinçliler. Velilerimizle iş birliğine devam edeceğiz. Buradaki başarı sadece çocuklarımızın değil, öğrencinin başarı ve başarısızlık durumunda velinin de katkısı vardır. Başarılı ya da başarısız olan aslında velidir, o yüzden velilerimiz kendi hatalarını ve eksikliklerini de göz önünde bulundurarak, gelecek yıllarda daha iyi, daha huzurlu bir toplum için nesil yetiştireceğimizi de kendilerine tavsiye ediyorum" dedi.

Karne dağıtım töreninde, Edirne Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, Edirne Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan, Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan da bulundu.

Öğrencilere madalya, öğretmene plaket

Yüksel Yeşil İlköğretim Okulu 4-B sınıfında karnelerini alan öğrencilere madalya, sınıf öğretmeni Sabriye Önen'e ise plaket verildi.

Sınıf annesi Münire Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada, madalya ve plaket fikrinin kendisine ait söyledi. Çocuklara güzel bir anı kalması için karne töreninde madalya ve plaket dağıttıklarını anlatan Çakır, "Çocuklara hediyem oldu bu fikir. Çok iyi bir dönem geçirdik tüm velilerimize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kırklareli'nde karne töreni

Kırklareli'nde 51 bin 640 öğrenci düzenlenen törenle karnelerini aldı.

Tevfik Fikret İlkokulundaki tören, "Bir roman yazıyorum düşüm gerçeğim" projesi kapsamında, roman öğrencilerden oluşan müzik grubunun gösterisi ile başladı.

Vali Esengül Civelek, Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım ile Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit, proje kapsamında düzenlenen ses yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. Daha sonra Vali Civelek ve Milli Eğitim Müdürü Aşım, öğrencilere karnelerini dağıttı.

Civelek, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başarılı bir şekilde sona erdiğini söyledi.

Kırklareli'nin eğitim-öğretimde başarılı olduğunu belirten Civelek, şehirdeki başarının artması için gayret gösterdiklerini ve öğrencilerin doya doya tatillerini yapacaklarını sözlerine ekledi.

Tekirdağ'daki karne töreni

Tekirdağ'da, 698 eğitim kurumunda 165 bin 190 öğrenci törenle karne aldı.

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Süleymanpaşa Kaymakamı Ahmet Atılkan, İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu'nda karne dağıttı.

Öğrencilere karnelerini veren Vali Ceylan, miniklere çeşitli hediyeler de dağıttı.

İzmir: İlk ve orta öğrenim seviyesindeki 680 bin öğrenci, 2015- 2016 eğitim- öğretim yılını tamamlayarak karnelerini aldı, tatile girdi.

Bornova Körfez Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinde düzenlenen karne törenine, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla ile öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Yahşi, töreni Vali Ayyıldız'ın talimatıyla 'özel' öğrencilerin eğitim gördüğü okulda yaptıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Sayın Valimize, burayı tercih etmelerinden ve özel öğrencilere olan sevgilerini göstermelerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ben, 680 bin öğrencimizin karne aldığı bugünde özel öğrencilerimizi de tatile uğurlarken, hayatlarında, yollarında başarılar diliyorum."

Törende daha sonra Melih Tuncay İlkokulu öğrencilerinden oluşan zeybek ekibi sahneye çıktı. Zeybek ekibinin gösterisinden sonra Vali Ayyıldız ve Milli Eğitim Müdürü Yahşi sınıfları gezerek özel öğrencilerle yakından ilgilendi.

Vali Ayyıldız, merkezde eğitim alan özel çocuklara karnelerini vererek, sevinçlerine ortak oldu.

Ayyıldız, velilerle sohbet ederek, çocukların durumlarıyla ilgili bilgi de aldı.

Hakkari: 2015-2016 eğitim döneminin tamamlanması sonrası öğrenciler karnelerini aldı. Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu'ndaki karne dağıtım törenine katılan Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, öğrencilere tatillerini iyi değerlendirmeleri konusunda nasihatlerde bulundu.

Hakkari Cumhuriyet ilk ve Ortaokulu'nda düzenlenen karne dağıtım törenine Vali Cüneyit Orhan Toprak, Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgut, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Sınıfları dolaşan Vali Toprak, heyecanla karnelerini bekleyen öğrencilerle sohbet edip yaz tatillerini kitap okuyup spor yaparak değerlendirmelerini istedi. Vali Toprak, "Bizler artık yaşlandık. Sizler geleceğimiz, teminatımızsınız. İleride her biriniz vali, kaymakam, savcı ve birer eğitimci olacaksınız. O nedenle öğretmenlerinizin ve ailelerinizin size söylediklerini dinleyerek yaz tatilinizi iyi geçirin. Hepinize iyi tatiller diliyorum" dedi.

Vali Toprak daha sonra karne alan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kayseri: 2015- 2016 eğitim- öğretim yılının tamamlanmasının ardından karnelerini alan öğrenciler büyük sevinç yaşadı.

2015- 2016 eğitim- öğretim yılının tamamlanmasıyla Habibe Taş İlkokulu'nda karne dağıtım töreni düzenlendi. Törene, Vali Süleyman Kamçı, Vali Yardımcısı Gökhan Azcan, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu ve ilçe milli eğitim müdürleri katıldı. Protokol üyeleri, öğrencilere karnelerini karne dağıtarak hediye verdi. Öğrenciler karnede aldıkları notları kontrol etti. Öğrenciler karnelerini kaldırarak sevinç yaşadı.

Karne dağıtımı sonrası konuşan Vali Süleyman Kamçı, "2015- 2016 eğitim- öğretim yılının sonuna geldik. Çocuklarımız yaz tatiline girdi. Ben velilerimizden, çocuklarını dinlendirme ve iyi davranma konusunda hassas olmalarını özellikle rica ediyorum. Çocuklarımızdan da gelecek yıla daha güzel hazırlanmalarını istiyorum. Kayseri'de eğitim-öğretim kalitemiz çok iyi. İnşallah bu başarımız artarak devam edecek" dedi.

Kayseri'de 2015- 2016 eğitim- öğretim yılının tamamlanmasının ardından 286 bin 14 öğrenci karne aldı. Bin 14 okul, 11 bin 162 derslikte, 18 bin 367 öğretmen öğrencilere eğitim verdi.

Sivas: Selçuk Orta Okulu'nda eğitim gören 14 yaşındaki tek yumurta üçüzleri Senay, Beyzanur ve Feyza Köksal kardeşler karne sevinci yaşadı.

Selçuk Orta Okulu'nda eğitim gören tek yumurta üçüzleri 8'inci sınıf öğrencisi Senay, Beyzanur ve Feyza Köksal kardeşler de karne aldı. Okul Müdür Yardımcısı Özgür Seremet'in elinden karnelerini alan üçüzler derslerinde büyük bir başarı gösterdi. Takdir belgesi alan öğrenciler Temel Öğretime Geçiş Sınavı'nda (TEOG) da başarılı oldular. Birlikte ders çalışarak, vakit geçiren üçüzlerin tek hayali Tıp Fakültesi okuyarak doktor olmak. Üçüzlerden Senay Köksal, beklediği gibi çok iyi bir karne aldığını TEOG sınavına girdiği için düzenli ders çalıştığını ifade etti. Diğer kardeşlerden Beyzanur ise, "Birlikte ders çalıştığımız oldu. Ayrı da ders çalıştık. Anlamadığımız yerleri birbirimize anlattık. Arkadaşlarımız bizi ilk gördükleri zaman tanımıyorlar, hocalar aynı anda görmeden ayrı gördüklerinde karıştırıyorlar. Ama samimi olduğumuz arkadaşlarımız bizleri yüz hatlarımızdan, benlerden, ses tonumuzdan tanıyor" dedi. Feyza Köksal ise doktor olmayı çok istediklerini belirterek, kendilerine bu mesleği uygun gördüklerini söyledi.

Kaynak: Hürriyet

Manşet Haberler

title