Türkiye'ye Gelen Oyların Bulunduğu Bölüme Yetkisiz Ak Partili Başkan Girdi"

Türkiye'ye Gelen Oyların Bulunduğu Bölüme Yetkisiz Ak Partili Başkan Girdi"

Türkiye'ye Gelen Oyların Bulunduğu Bölüme Yetkisiz Ak Partili Başkan Girdi'
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Dünya

1 Kasım Genel Seçimleri için yurt dışında kullanılan oylara, AK Parti'nin yurt dışı teşkilatı UETD gölgesi düştü.

1 Kasım Genel Seçimleri için yurt dışında kullanılan oylara, AK Parti'nin yurt dışı teşkilatı UETD gölgesi düştü. Altısı Almanya, üçü Hollanda, ikisi Belçika olmak üzere yurtdışındaki 11 seçim bölgesinin oyları, 27 Ekim’de Köln/Bonn Havalimanı’ndan Türkiye’ye gönderilirken, sadece Oy Saklama Komisyonu üyelerinin girebileceği bölüme UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’in de girdiği belirtildi. CHP ve MHP temsilcileri, “Artık oylardan emin değiliz” dedi.

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri için 8 ile 25 Ekim tarihleri arasında kullanılan yurtdışı oylarının güvenliğine, AK Parti’nin yurtdışı teşkilatı UETD gölgesi düştü. Başta Köln olmak üzere Almanya’daki altı, Hollanda’daki üç, Belçika’daki iki seçim bölgesinden oluşan 11 seçim bölgesinde kullanılmış oylar 27 Ekim Salı günü Köln/Bonn Havalimanı’ndan Türkiye’ye gönderildi. Ancak oyların gönderilmesi sırasında skandal bir olay yaşandı. Oy torbalarının kargo bölümünden uçağa teslimi sırasında, sadece Oy Saklama Komisyonu üyelerinin girebildiği bölüme UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’in de girdiği tespit edildi. Oy Saklama Komisyonu Üyesi CHP ve MHP temsilcileri, kendilerinin o bölüme girebilmek için haftalar öncesinden akredite olduklarını hatırlattı.

Parti temsilcileri, UETD’li Çelik’in ancak, oy torbalarını Türkiye’ye taşıyan Türk Hava Yolları’nın (THY) desteğiyle oraya girmiş olabileceğini düşünüyor. 27 Ekim’deki gönderme işlemlerine, 2 Haziran’ın aksine TRT ve AA dışındaki basın mensupları davet edilmedi.

"OYLARININ NE KADAR GÜVENDE OLDUĞUNU SORGULAR OLDUK"

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’in, Sandık Koruma Komisyonu üyeleri dışında kimsenin giremeyeceği bölüme girdiğini gösteren fotoğrafları ve yaşananları CHP temsilcisi Kazım Sarıkaya şöyle anlattı: "Komisyon üyeleri haricinde hiçbir yetkilinin giremeyeceği yer orası. UETD Genel Başkanı oraya elini, konulu sallayarak gelebildi. Orası oy torbalarının paketlendiği, yüklemelerin yapıldığı yer."

Çelik’in oraya rahatça nasıl girdiğine kimsenin bir açıklama getirilemediğini aktaran Sarıkaya, “Muhalefet partileri olarak tepki gösterdik. Biz tepki verince Çelik apar topar arabaya binerek kaçtı." dedi. “UETD Genel Başkanı rahatça oraya girebiliyorsa, oyların ne kadar güvende olduğunu sorgulamak lazım” diyen Sarıkaya, “Almanya’da, Alman gümrük sınırlarını aşıp da oyların olduğu yere kadar gelebiliyorsa, AK Parti Türkiye’de neler yapar bilemiyoruz.” şeklinde konuştu.

"ARTIK OYLARDAN EMİN DEĞİLİZ"

Oy Koruma Komisyonu üyeleri olarak o noktaya girebilmek için bir hafta önceden akredite olduklarını bildiren Sarıkaya şöyle devam etti: "Bütün kimlik bilgilerimiz, pasaport fotokopilerimiz havaalanı yönetimine teslim edildi, konsolosluk tarafından bizim için özel izin alındı. UETD’li Çelik için öyle bir şey söz konusu olmadığı halde oraya nasıl geldi? Bunu Başkonsolosumuz Hüseyin Emre Bey de araştırıyor. Kendisi bizimle birlikte tepki gösterdi. Ama nasıl girdiğini bulamadık. Kafamıza takılan asıl soru; bunu yapan ‘oyları ulaştırma sürecinde bir noktada oy torbalarını da değiştirebilir mi’ sorusu. Her şey olabilir. Oylardan emin değiliz. UETD Başkanı buralara girebiliyorsa AK Parti’nin girmeyeceği hiçbir yer yok demektir. Seçim güvenliği kalmadı."

"ÇELİK’İ ORAYA ALAN THY, OYLARI NE YAPAR BİLEMİYORUZ"

Oy Koruma Komisyonu Üyesi, MHP temsilcisi Behzat Körpınar ise "Biz oraya akrediteyle girdik. Her partinin birer temsilcisi olacaktı. Biz orada oyları paketlerken Süleyman Çelik geldi. Konsolos Beye sorduk, kendisinin haberdar olmadığını söyledi. THY yetkilisini çağırdı. O arkadaş da, haberi olmadığını söyledi, özür diledi." dedi. UETD Genel Başkanı’nın oraya rahatça girebilmesinin kendilerini kuşkulandırdığını bildiren MHP’li Körpınar, "Tabi THY’ye güvenimizde kuşku oluştu. Çelik, büyük ihtimal THY sayesinde oraya girdi. Buna şahit olduktan sonra yurt dışı oyları konusunda güvenimiz sarsıldı. Biz oy torbalarını neticede THY yetkililerine teslim ediyoruz. Onlar oyları paketliyorlar. Biz uçağa teslim ettikten sonra ne olduğunu bilmiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan MHP temsilcisi Tansel Çiftçi de seçim güvenliği konusunda aynı endişeleri taşıdığını kaydetti.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title