TÜRKİYE TÜRKÇESİ HABERLERİ

Türkiye Türkçesi Haberleri

Türkiye Türkçesi haber, Türkiye Türkçesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Türkiye Türkçesi - 25.3.2017
Kocaeli'de Sanat, Dil ve Milli Mücadele Tarihi
DİL VE LEHÇELER Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi' nden Yrd. Doç.Dr. Nurdin Usevv ise "Kocaeli Ağzında Tarihi ve Çağdaş Türk Lehçelerine Özgün Kelimeler" konulu bir konuşma yaptı. Usevv;"Küçük Türkistan adını taşıyan Türkiye'ye Orta Asya'dan değişik Türk boyları gelmiş, bu boyların dili de Türkiye Türkçesinin ağızlarının oluşmasında önemli bir rol oynamıştır.
Türkiye Türkçesi - 21.3.2017
Kazakistan'da "Türkistan ve Türkoloji" Konferansı
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Türkiye'de 2017'nin Türk Dili Yılı ilan edildiğini hatırlatan Örs, "Türkiye Türkçesi ağırlıklı olmakla birlikte bütün Türkçe konuşanlardan beklentimiz, Türkçenin içinde bulunduğu sorunların yıl boyunca konuşulmasını sağlamak, bunlara çözüm yollarını aramaktır.
Türkiye Türkçesi - 28.2.2017
"Kırım'ın Ebedî Sesi" Cengiz Dağcı yâd edilecek
Cengiz Dağcı, Türkiye'ye hiç gelmediği hâlde kitaplarını Türkiye Türkçesi ile yazdı.
Türkiye Türkçesi - 23.12.2016
Türkçe eğitiminde büyük güç birliği
Protokolle, Bakanlığa bağlı yurt dışı okulların, Türkçe öğretim kurslarının ve Türkiye Türkçesi Öğretim Merkezlerinin bulunduğu ülkelerde, Bakanlığın imkânları ölçüsünde enstitüye okutman ve öğretmen desteğinde bulunulacak.
Türkiye Türkçesi - 29.8.2016
Tika'dan Iraklı Türkmen Öğretmenlere Türkçe Eğitimi
TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TİKA'nın katkılarıyla MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde Iraklı 22 Türkmen öğretmen Ankara'da Türkiye Türkçesi seviyelerinin geliştirilmesi için eğitildi.
Türkiye Türkçesi - 16.8.2016
Şehit Aileleri ve Gazilere İndirimli Eğitim İmkanı
Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye Türkçesi ile Uzaktan Eğitim Programları Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜRTEP) yüksek lisans programlarında, şehit eş ve çocuklarına yüzde 75, gaziler ile onların eş ve çocuklarına da yüzde 50 indirimli eğitim imkanı sağlanacak.
Türkiye Türkçesi - 22.3.2016
Divan-ı Hikmet Sohbetlerine Edebiyatçı Yazar Beşir Ayvazoğlu Konuk Oldu
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, 2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak bir dizi faaliyet planladıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Bu faaliyetlerin başında 12 Ocak'ta bu mekanda Divan-ı Hikmet Sohbetlerini başlattık. Aylık olarak bu sohbetlerimiz devam edecek. İlk olarak İbrahim Kalın Bey katıldı. İkincisinde Mahmud Erol Kılıç, şuanda da Beşir Ayvazoğlu Hocamızı dinledik. Önümüzdeki ay 26 Nisan'da da Prof.Dr. İhsan Fazlıoğlu Hocamızı dinleyeceğiz. Bunun dışında Divan-ı Hikmet'in Çağatayca orjinaliyle birlikte Türkiye Türkçesiyle birlikte bir baskını yaptık.
Türkiye Türkçesi - 19.12.2014
Sendikalardan Osmanlıca'ya Destek Eylemi
"OSMANLICA TÜRKÇE'DİR" Osmanlıca'nın Türkçe olduğuna vurgu yapan Karakoç, "Ne gariptir ki, tamamen bize ait olan ve günümüzde artık Osmanlı Türkçesi olarak tabir edilen, Tarihi Türkiye Türkçesi'ni bir yazı dili olmaktan öte, ayrı bir lisan zannedenlerimizin sayısı maalesef hiç de az değildir.
Türkiye Türkçesi - 23.10.2014
Türkçe Üzerine Derlem Dilbilim Uygulamaları Kitabı
Bu kitap, Türkçe üzerine derlem dilbilimin ilke ve yöntemleriyle ortaya koyulmuş bilimsel araştırma projelerinin sonuç raporlarını içermektedir. Bu anlamda kitapta yer alan Türkiye Türkçesi Çevrim İçi Haber Metinlerinde Yeni Sözlerin (Neolojizm) Otomatik Çıkarımı, Türkiye Türkçesi Eşdizim Sözlüğü'nün Sayısallaştırılması, Türkiye Türkçesi Söz Varlığında Sıfatların Eşdizimliliği -Derlem Tabanlı Bir Uygulama- ve Türkçenin Tarihsel Derlemini Hazırlamak başlıklı bölümler doğrudan TÜBİTAK tarafından desteklenmiş olan 1001 Ulusal Araştırma Projelerinin sonuç raporlarına dayanmaktadır.
Türkiye Türkçesi - 26.9.2014
Türk Dil Bayramı
Dilin fikrin, zikrin, medeniyetin ortaya konulduğu bir araç olduğunu belirten Kurtulmuş, şunları ifade etti:   "Aslında dilin en fazla ilgili olduğu yer gönül dilidir. Her medeniyetin ortaya koymuş olduğu dil, aslında bir gönül coğrafyasından beslenir. Konuştuğumuz her kelimenin zihin dünyamızda bir karşılığı var. Bu çerçevede konuştuğumuz bugünkü dil, Türkiye Türkçesi dediğimiz dil, 13.
Türkiye Türkçesi - 22.8.2014
Söztap (Sözbul) Uygulaması İnceleme
Tamamı... Merhabalar, Bugün ilk defa uygulama inceliyoruz.. %100 Türk yapımı uygulama SözTap.Uygulama ilk çıktığında Azeri Türkçesindeydi.Ancak yoğun istek gelince yapımcı aynı uygulama Türkiye Türkçesi ile piyasaya sürüldü.
Türkiye Türkçesi - 29.6.2014
Dünya Uygarlığı İçinde Türk Uygarlığı Tarih ve Dil Meseleleri Kurultayı"
Ortak dil için Türkiye Türkçesi'nin seçilmesi görüşüne yer verilen bildiri, şöyle devam etti: "Güçlüklere rağmen bu konudaki çalışmaların yaygınlaştırılması gerekir.
Türkiye Türkçesi - 6.6.2014
Başbakan Yardımcısı Arınç Açıklaması
"Türk Dil Kurumu, Türk dünyası destanlarını metin ve Türkiye Türkçesi aktarımlarıyla yayımlamayı amaçlayan Türk Dünyası Destanları Projesi kapsamında yayımladığı 56 kitap aracılığıyla konuşan sayısı az olan dillerin kelime hazinelerini kayıt altına almış, ayrıca bu dillerin sözcüklerini de.
Türkiye Türkçesi - 5.1.2013
Yabancı Akademisyenlerin Türkçe'ye İlgisi Artıyor
Ankara Üniversitesi (AÜ) bünyesindeki Türkiye Türkçesi Eğitim ve Öğretim Merkezi (TÖMER) Bursa Şubesi'nde görevli Türkçe Birim Sorumlusu Halil Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1984'ten beri yabancılara Türkçe öğretmek için Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde faaliyette olduklarını söyledi.
Türkiye Türkçesi - 17.12.2012
"Dil Yarası" Konferansı
"Bildiğiniz gibi Türkçe tarihsel derinliği olan bir dildir. Sıradan bir dil değildir" diyen Prof. Dr. Argunşah sözlerine şöyle devam etti: "Türkçe yüzyıllar öncesine dayanan, geniş bir coğrafyada konuşulup yazılmış bilim, edebiyat ve kültür dilidir. Destanlardan günümüze gelen bir uzun tarihi olan, o dönemde tıp kitapları ve edebi eserler yazılmış bir dildir. Bugün dünyada yaşayan ilk beş dili saydığımızda Türkçeyi bu sıralamada görebiliriz. Türkçe en eski dillerden biridir, İngilizce yokken Türkçe vardı. Hatta Amerika yokken Türkçe vardı. Türkçe 1500 yıldır kesintisiz yazı dili olarak kullanılır. En eski Çin kaynaklarında Türkçe yazıtlardan bahsediliyor. Yani bizim kaynaklarımızdan daha eski zamanlarda Türkçenin varlığından bahsediliyor. Türkiye Türkçesiyle ilgili birçok endişe var.
Türkiye Türkçesi - 16.12.2012
"Birleşmiş Milletler" Gibi Türkçe Kursu
Ankara Üniversitesi (AÜ) bünyesindeki Türkiye Türkçesi Eğitim ve Öğretim Merkezi (TÖMER) Bursa Şubesi'nde görevli Türkçe Birim Sorumlusu Halil Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1984'ten beri yabancılara Türkçe öğretmek için Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde faaliyette olduklarını söyledi.
Türkiye Türkçesi - 22.11.2012
'Türkçe Öğretiminde Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri' Tartışıldı
Kazakistan'da Türkçe öğretiminde yaşanan sıkıntılar, Almatı'da masaya yatırıldı. Almatı'da faaliyet gösteren Abılayhan Üniversitesi'nde bir araya gelen filoloji uzmanları, düzenlenen seminerde Kazakistan'da yabancılara Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerini ele aldı. Abılayhan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gasan Aliyev, 'Türkçe Öğretiminde Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri' adlı sunumunda, öğrencilerin pratik yapmaları gerektiğine dikkat çekti. Almatı Türkiye Türkçesi Eğitim ve Öğretim Merkezi öğretmeni Fedayi Dokuz "Dil Öğretimi" konulu sunumunda kursiyerlerin dil öğrenirken yaptıkları hatalara örnekler ve çözüm önerileri getirdi.
Türkiye Türkçesi - 24.10.2012
Özbek Profesörden Ortak Dil Çağrısı
Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi Müdürü Mehmet Özbal'ın da 'Ortak Dil ve Ortak Yazı' adlı bildiri ile katıldığı konferansta konuşan TÜRKSOY yetkilisi Askar Turganbayev bilimsel çalışmaların kültür aktarımına ve kültürün korunmasına çok büyük katkılar sağladığını kaydetti.
Türkiye Türkçesi - 28.9.2012
"Türk Dilinin Tarihi Gelişimi ve Günümüzdeki Durumu" Paneli
Oturum başkanlığını Pekacar'ın yaptığı panelde "Günümüz Türkiye Türkçesinin Durumu", "Türkçede Sadeleşme Hareketleri ve Dil Devrimi" ve "Türk Dilinin Tarihi Gelişimi ve Yayılma Alanları" konularında sunumlar gerçekleştirildi.
Türkiye Türkçesi - 24.9.2012
7. Uluslararası Türk Dili Kurultayı
Türkiye Türkçesi'nin kapsamlı bir köken bilgisi sözlüğünün halen hazırlanamamış olması da büyük bir eksikliktir.
Türkiye Türkçesi - 6.9.2012
Türk Kızılayı Samsun Heyeti Kırım Özerk Bölgesi'nde
Keskin buradaki izlenimleriyle ilgili olarak ise, "Bölgede iskan, istihdam, temel ev ihtiyaçları ve eğitim dahil birçok alanda mağduriyetler olduğunu ifade etmişlerdir. Büyük bir fedakarlıkla ve inançla çalışmaları takdire şayandır. Ayrıca Kırım Tatarlarının Türkçeyi daha çok duyarak daha güzel konuşabilme, Türkiye Türkçesi abecesini öğrenme ve dost, kardeş Türkiye kültürünü daha iyi tanıma maksadıyla Türkiye'deki TV kanallarını seyretmek istediklerini ifade etmişler, bunun için de çanak anten talebinde bulunmuşlardır" diye konuştu.
Türkiye Türkçesi - 2.9.2012
Çin'deki Azeriler'den Anlamlı Kutlama
2004 yılında NATO'nun Barış İçin Ortaklık programı çerçevesinde Macaristan'da katıldığı seminerde, Azeri bayrağını yere atmak ve kendisine küfretmekle suçladığı Ermeni subay Gurgen Margaryan'ı olay yerindeki yangın söndürme kutusunda bulunan balta ile öldüren Ramil Seferov geçen gün ülkesine dönmüştü. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, özel bir kararname ile Seferov'u af kararı ülkede büyük sevinçle karşılandı. Macaristan'da 8 yıldan beri cezaevinde bulunan Seferov, Türkiye'de de eğitim görmüş ve Macar mahkemesine savunmasını Türkiye Türkçesiyle yapmıştı.
Türkiye Türkçesi - 21.7.2012
Türkmen Öğretmenler Sertifika Aldı
Mersin'in Erdemli ilçesinde Kerküklü Türkmen öğretmenlerin, 'Türkiye Türkçesi'ni geliştirmesi amacıyla düzenlenen 'Türkçe Kursu' tamamlandı.
Türkiye Türkçesi - 19.7.2012
El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Öğretim Üyeleri Tosya'da
El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi'nin öğretim üyeleri, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Tosya Meslek Yüksekokulu'nu ziyaret etti.
Türkiye Türkçesi - 18.7.2012
Irak'ta Türkiye Türkçesi Yaygınlaşıyor
Kuzey Irak'ın Kerkük Genel Eğitim Müdürlüğü Türkmence Bölümü Müdürü Hazım Şükür Dakuklu, Irak genelinde 100 bin, Kerkük'te ise 37 bin öğrencinin Türkiye Türkçesi ile eğitim aldığını söyledi.
Türkiye Türkçesi - 12.7.2012
Kerküklü Öğretmenlere Türkçe Eğitimi
Belediyelerinin desteğiyle Kerküklü Türkmen öğretmelere yönelik 10 günlük bir eğitim sürecinin başladığını, bu süreçte katılımcılara Türkiye Türkçesi kullanma ve kişisel gelişim programları üzerine geliştirici bir eğitim semineri düzenlendiğini ifade eden Kargıpınarı Belediye Başkanı Kerim Şahin de, "Türkçemizi hep birlikte yaşatacağız" diye konuştu.
Türkiye Türkçesi - 11.7.2012
Kastamonu Üniversitesi'ne Kazak Öğrenciler Gelmeye Devam Ediyor
Kazakistan'ın El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi'nden sonra Filoloji ve Dünya Dilleri Fakültesi'nden de 5 öğretim üyesi ve 2 Yüksek Lisans öğrencisinden oluşan grup, Türkiye Türkçesi Kursu almak, ortak projeler üretmek, Türkiye ve Kastamonu'yu daha yakından tanımak gayesiyle Kastamonu Üniversitesi'ne geldi.
Türkiye Türkçesi - 9.7.2012
Hamza Bey'e Romanya'daki Tatarlardan Vefa
Tatar Türkleri, Türkiye'nin güçlü olması ile gurur duyduklarını söylediler. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Köstence şehri ile kardeş olduğuna dikkat çeken Romanya Tatar Türkleri, mahalli idarecilere çağrıda bulunarak, bu dostluğun her yıl karşılıklı ziyaretlerle canlı tutulması gerektiğini hatırlattı. Avrupa'daki evlad-ı fatihinlar olarak Romanya'da Türkiye Türkçesi ile konuşmayı devam ettirdiklerini belirten Romanya Tatarları, "Her yıl karşılıklı olarak Köstence ile Bursa arasında kültürel ziyaretler yapılmalıdır.
Türkiye Türkçesi - 20.6.2012
Kastamonu Üniversitesi, Kazakları Uğurladı Kırgızları Karşıladı
Eğitimleri sona eren ve önümüzdeki hafta içinde memleketlerine dönecek olan öğrenciler, Rektör Aydın'ı makamında ziyaret etti. Samimi bir sohbet havasında geçen görüşmede öğrenciler, Rektör Aydın'a üniversiteyi çok beğendiklerini ve önümüzdeki sene de gelmek istediklerini söylediler. Rektör Aydın, "Üniversitenizin verdiği izin çerçevesinde biz sizi her zaman bekleriz. Üniversitemizden aldığınız sertifikalar size referans olur, ek fayda getirir. Web sitemize vereceğimiz ilanlarla yurt dışından öğrenci alımı gerçekleştireceğiz. Gelen öğrencilere, Türkiye Türkçesiyle eğitim vereceğiz.
Türkiye Türkçesi - 19.6.2012
Kü Rektörü Aydın'a Ziyaretler
Rektör Aydın, ziyaretlerde yaptığı konuşmada, KÜ'nün web sitesine konulacak ilanlarla yurt dışından öğrenci alımı gerçekleştireceklerini belirterek, "Gelen öğrencilere Türkiye Türkçesiyle eğitim vereceğiz" dedi.
Türkiye Türkçesi - 18.6.2012
Ahıska Türklerinden Avanos'a Ziyaret
TÖMER aracılığıyla Türkiye Türkçesi öğrenmek üzere Türkiye'de bulunan ve tamamı öğretmenlerden oluşan 38 kişilik grup, Türkiye'deki kültürel ve sosyal yaşantıyı yerinde görerek, Türkiye Türkçesini hem daha iyi öğrenmek hem de çocuklarına öğretmek için Türkiye'ye geldiklerini ifade etti.
Türkiye Türkçesi - 1.6.2012
Kastamonu Üniversitesi, 15 Dünya Üniversitesiyle İşbirliği Yaptı
Prof. Dr. Seyit Aydın, Kazakistan dönüşü Rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Kırgızistan ve önceki gün döndüğü Kazakistan gezileriyle ilgili bilgi veren Seyit Aydın, ikinci defa gittiği Kırgızistan'da üç toplamda altı üniversiteyle, Kazakistan'da 2, toplamda 7 üniversite ile işbirliği protokolünü imzaladığını duyurdu. Kazakistan'da Türkiye Türkçesi Öğretim Merkezi'nin yıl sonu etkinliğine katıldığını ifade eden Aydın, "Burada görev yapan kardeşlerimiz idealist ve işini hakkıyla yapan arkadaşlarımız.
Türkiye Türkçesi - 27.5.2012
Harun Tokak'ın Yeni Kitabının Tanıtımı Almatı'da Yapıldı
KÜÇÜK ADIMLAR BÜYÜK HAREKETLERE VESİLE OLURLAR Yavuz Bülent Bakiler konuşmasının sonunda bazen hayati önem taşıyan küçük adımların büyük hareketlere vesile olduğuna değinerek şöyle dedi: "Amerikalılar aya ilk adımlarını attıkları zaman şöyle dediler: Küçük bir adım ama insanlık için büyük bir adım. Bugünkü yapılan çalışmalarda aslında küçük bir adımdır. Nurlan Orazalin'in kitabının Türkçe'ye çevrilmesi, Harun Tokak'ın kitabının ise Kazakça'ya çevrilmesi küçük bir adımdır ama çok büyük bir hareketin müjdecisidir. Ben kendimi bildim bileli edebiyatın içerisindeyim. Bu hareketin devamının gelmesini can-ı gönülden diliyorum. Umuyor ve bekliyorum ki, Kazakistan Yazarlar Birliği Türkiye'deki çok değerli yazarlarımızın eserlerini Kazakça'ya, Türkiye Yazarlar Birliği'de Kazakistan'ın çok değerli yazar ve şairlerini Türkiye Türkçesi'ne aktarsın.
Türkiye Türkçesi - 24.5.2012
İnönü Üniversitesi'nde Türkçe Şöleni
Programın açılış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, "Nerelisiniz diye sorduğumuzda kendilerini Malatyalı olarak tanıtan ancak her biri ayrı ülkelerden gelerek aramıza katılan yabancı uyruklu öğrencilerimizin sayıları her geçen gün artmaktadır. Farklı gelenek, görenek ve kültürleriyle üniversitemize renk katan bu öğrencilerimizin, üstün performans sağlayarak Türkiye Türkçesini öğrenmeleri ayrı bir mutluluk kaynağımız olmaktadır.
Türkiye Türkçesi - 24.5.2012
Malatya'da Yabancı Uyruklu Öğrencilerden "Türk Dili Dünya Dili" Etkinliği
Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, "Nerelisiniz diye sorduğumuzda kendilerini Malatyalı olarak tanıtan ancak her biri ayrı ülkelerden gelerek aramıza katılan yabancı uyruklu öğrencilerimizin sayıları her geçen gün artmaktadır. Farklı gelenek, görenek ve kültürleriyle üniversitemize renk katan bu öğrencilerimizin, üstün performans sağlayarak Türkiye Türkçesini öğrenmeleri, ayrı bir mutluluk kaynağımız olmaktadır.
Türkiye Türkçesi - 19.5.2012
Can Bonomo Bakü "Crystal Hall"De İkinci Provasını Tamamladı
Provanın ardından bir basın toplantısı düzenleyen Bonomo, uluslararası basına açıklamalarda bulundu. Bonomo bir soru üzerine, Azeri Türkçesi ile Türkiye Türkçesi'nin birbirine çok yakın diller olduğunu söyleyerek, "Fakat tamamen aynı değil.
12
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Türkiye Türkçesi Haberleri | Türkiye Türkçesi Haber - Haberler - Türkiye Türkçesi haberleri, son dakika türkiye türkçesi haber ve gelişmeleri burada. Tarih Sempozyumuna Akademisyen ve Üniversitelerden Yoğun İlgi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 07:49:00. #1.15#
title