Türkiye-suriye Turizm Konferansı

Türkiye-suriye Turizm Konferansı

Türkiye-suriye Turizm Konferansı Suriye'nin Lazikiye Kentinde Düzenlendi. Konferansa Türkiye'den Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy, Türsab Üyeleri; Suriye'den İse Turizm Bakanı Saadalla Ağa Kala, Suriye Ticaret Odaları Birliği Başkanı Neşet Sanadiki ve Çok Sayıda Turizmci Katıldı.

Türkiye-suriye Turizm Konferansı

Türkiye-Suriye Turizm Konferansı Suriye'nin Lazikiye kentinde düzenlendi. Konferansa Türkiye'den Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB üyeleri; Suriye'den ise Turizm Bakanı Saadalla Ağa Kala, Suriye Ticaret Odaları Birliği Başkanı Neşet Sanadiki ve çok sayıda turizmci katıldı.

Konferansta iki ülke arasındaki turizm işbirliği ve yatırımlarının güçlendirilmesinin yanında Türkiye ve Suriye'ye Arap ve Uzakdoğu ülkelerinden turistleri cezbetme yolları araştırıldı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB, yaklaşık 100 Türk turizmciden oluşan bir heyetle birlikte Suriyeli turizmcilerle birlikte bir toplantı düzenledi.

Bakan Koç toplantıda yaptığı konuşmada, "Türkiye ile Suriye hükümetleri ve halkları arasında iyi ilişkiler var. Kültür ve turizm alanındaki ilişkileri daha da geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Sayın bakanla, uzak doğu ülkelerinden turistlerin Türkiye ve Suriye'ye gelmeleri için yapılabilecek ortak çalışmalar üzerinde duracağız. Bunun müzakeresini yapacağız. Ele alacağımız bir diğer konu da Türkiye ve Suriye arasında giriş-çıkışlarda kolaylıkların sağlanması meselesi olacak" dedi.

Suriye Turizm Bakanı Kala ise "Türkiye-Suriye ilişkileri tüm alanlarda sürekli gelişiyor. Bugün yapacağımız toplantılar iki ülke arasında turizmin teşvik edilmesiyle birlikte Arap ve yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye ve Suriye'ye gelmelerini nasıl teşvik edebiliriz meselesi üzerinde duracağız. Bu, hem hükümet hem özel sektör de ciddi çalışmaları gerektiriyor" diye konuştu.

Toplantıda konuşan Suriye Ticaret Odaları Birliği Başkanı Neşet Sanadiki de "Özel sektör olarak iki ülke arasındaki turizm ilişkilerinin geliştirilmesi ve karşılıklı turist akışının sağlanmasını istiyoruz. Ayrıca Suriye ve Türkiye'ye yabancı ülkelerden turistler çekmek için ortak programların hazırlanması üzerinde duracağız" şeklinde konuştu.

TÜRSAB Başkanı Ulusoy, "Her iki ülke arasında ortak tarih ve kültür var. TÜRSAB olarak kalabalık bir heyetle geldik. 81 ilden temsilcimiz var. Her iki ülkenin, turizm konusunda karşılıklı yatırım yapması meselesi üzerinde duracağız. Bundan daha önemlisi, Suriye ile ortak hedeflerimiz var" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve Suriyeli meslektaşı Kala TÜRSAB'ın toplantısının ardından heyetler arası görüşmeye geçti.

(GY-SK-OYK-SN-D)