Türkiye-suriye Ticaret Ofisinin Açılışı Yapıldı

Türkiye-suriye Ticaret Ofisinin Açılışı Yapıldı

"Türkiye-suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı" Kapsamında Gaziantep Ticaret Odası (Gto) Bünyesinde Kurulan Türkiye-suriye Ticaret Ofisi'nin Açılışı Gerçekleştirildi.

Türkiye-suriye Ticaret Ofisinin Açılışı Yapıldı

"Türkiye-Suriye Bölgelerarası İşbirliği Programı" kapsamında Gaziantep Ticaret Odası (GTO) bünyesinde kurulan Türkiye-Suriye Ticaret Ofisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Halep Vali Yardımcısı Abdülkadir Jazmati, Kilis Valisi Nevzat Turhan, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, İl Özel İdare Sekreteri Abdülkadir Demir, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı Dış Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü, Dış Ekonomik İşler ve Teknik İşler Daire Başkanı Mehmet Çırak ve çok sayıda iş adamı katıldı. Açılış konuşmasını yapan GTO Başkanı Mehmet Aslan, "Türkiye ile Suriye'nin ortak kalkınmasını hedefliyoruz. Arap Ortak Pazarı ve Avrupa Birliği arasında Türkiye ile Suriye köprü ülkelerdir. Bu bağlamda ihracat kalkınma çerçevesinde iş birliği yaparsak çok önemli noktalara varacağımızı düşünüyorum. Bunun için ilgili tüm kurumlar bir arada çalışıyor. İnanıyorum ki bu çalışmalar çok kısa zamanda Suriye ile olan ticari ilişkilerimizi arttıracaktır. Birlikte kalkınmalıyız. Bu bağlamda bu ofislerin çok önemli işlevler göreceğine inanıyorum" dedi.

GTO ve Kilis Ticaret Odası ortaklığında açılan ticaret ofisinin karşılığının Halep Ticaret Odası bünyesinde de açılacağını belirten Aslan, ofislerin görevleri hakkında bilgi verdi. Aslan, "Hem Halep'te hem Gaziantep'te açılan bu ofisler Gaziantepli ve Suriyeli iş adamlarının işbirliğini geliştirmelerine yönelik çalışmalar yapacaklar. İş adamlarına rehberlik ederek iş adamlarımızla ilişki kurmalarıyla bire bir ilgilenecekler. Suriye iş adamlarının bürolara başvurmalarından gidişlerine kadar buradaki iş adamlarıyla görüşmeleri, iş birlikleri sağlamaları konusunda rehberlik edecekler. Halep Ticaret Odası bünyesinde kurulacak ofis de aynı rehberliği Türk iş adamları için yürütecek" şeklinde konuştu.

Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Dış Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü, Dış Ekonomik İşler ve Teknik İşler Daire Başkanı Mehmet Çırak ise konuşmasında, "Suriye ile Türkiye arasında ortak bir ekonomi bölgesi oluşturulacak. Böylece hem Suriyeli ve Türkiyeli iş adamlarına imkan sağlanırken, uluslararası yatırımcılarında ilgisini çekecek bir alan oluşturulacak" ifadelerini kullandı.

Bölgeler arası ticaret ofislerinin her iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesinde ve ticaretin artmasında çok önemli katkılar sağlayacağını kaydeden Çırak, her iki ülke arasındaki mevcut ticaret hacminin bir milyar dolar olduğunu ve komşu ülkeler arasındaki bu kadar düşük bir ticaret hacminin ne Türkiye ne Suriye tarafından kabul edilebilir olduğunu söyledi. Çırak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Devlet Bakanı Nazım Ekren ile yaptığımız toplantılarda her iki ülkenin ortak bir ekonomi bölgesi oluşturması konusunda görüş birliğine varıldı. Bu noktada Halep, Gaziantep ve Kilis illeri çok önemli bir konum işgal edeceklerdir. Burada oluşturacağımız ortak ekonomi alanıyla hem Türkiyeli hem Suriyeli iş adamlarının ortaklıklar yapması suretiyle sanayi, serbest bölge, sınır ticaret merkezini bir arada bulunduracak çok geniş bir alanın bu bölgede inşa edilmesi noktasında elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Bu bölge yalnız Suriyeli ve Türkiyeli iş adamlarına değil aynı zamanda bütün uluslararası yatırımcıların da yatırım yapmasını sağlayacak önemli bir ekonomi alanı olacak. Türkiye'nin yaklaşık 20 milyar dolar yabancı sermaye çektiğini düşündüğümüzde bu yatırımcıların ekonomi alanıyla birlikte bu miktarın çok daha fazlasının bölgemizde gerçekleşeceğine inanıyorum. Biz her iki ülkenin devlet kurumları olarak özel sektörün önünü açacak her türlü imkanı sağlamayı hedefledik. Beklentimiz odur ki bütün iş adamlarımız bu imkanları kullanarak çok daha büyük yatırımlar yapacaklar. Uluslararası rekabet ortamında yerini alacaklardır." Konuşmaların ardından ticaret ofisinin açılışı yapıldı. Vali Süleyman Kamçı ofisin yapacağı çalışmalar hakkında bilgi aldı.

(SMR-OÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA