Türkiye Petrol Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirilmesi tamamlandı

Türkiye Petrol Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirilmesi tamamlandı

Türkiye Petrol Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirilmesi tamamlandı
Bültenler - Haberler | Güncel

Tamamlanan ihale süreci sonrasında 490 milyon TL teklif veren Zülfikarlar Holding Türkiye Petolleri'nin yeni sahibi oldu.

TP Petrol Dağıtım A.Ş., Özelleştirme Yüksek Kurulunun 15.6.2015 tarih ve 2015/55 sayılı kararı ile 24.06.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak özelleştirme kapsam ve programına alındıktan sonra, 2016 yılı Şubat ayında özelleştirme hazırlık çalışmalarına başlanmış, Ağustos ayında ise ihale şartnamesi yayınlanarak özelleştirme ihale süreci ilgili yatırımcılara duyurulmuştu.

20 ekim tarihinde yapılan İhaleye, Zülfikarlar Holding A.Ş., Termopet-Net-Cemil Direkci Ortak Girişim Grubu, Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., ve SBK Holding A.Ş.'nin dahil olduğu dört şirketin yetkilileri katıldı. Yapılan açık artırmada 490 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Zülfikarlar Holding ihaleyi kazandı. Devir işlemleri Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun işlemi onaylaması ve yasal izinlerin alınmasını takiben gerçekleşecek.

2007 yılında faaliyetlerine başlayan TP Petrol Dağıtım A.Ş., 400'e yaklaşan bayi sayısı, stratejik lokasyonlarda bulunan 7 akaryakıt depolama tesisi, 333 m3 akaryakıt depolama kapasitesi, 2 LPG dolum tesisi, tecrübeli yönetim kadrosu ve %4,4'lük pazar payı ile Türkiye akaryakıt dağıtım piyasasının altıncı en büyük oyuncusu konumunda yer alıyor.

Deniz Yatırım'ın konsorsiyum lideri olarak finansal danışmanlığını üstlendiği danışmanlık konsorsiyumunda Aksan Hukuk Bürosu, Eva Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş., Uluslararası Danışmanlık Organizasyon Ltd. Şti ve AON Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. konsorsiyum üyesi olarak yer aldılar.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title