Türkiye Okuyor Kampanyası

Türkiye Okuyor Kampanyası

Amasya Valisi Celaleddin Lekesiz, Daha Önceden Başlatılan 'Okuyan Amasya' İsimli Kampanya Sayesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Himayesinde Başlatılan 'Türkiye Okuyor' İsimli Kampanyaya Amasya'nın Daha Önde Başladığını Söyledi.

Türkiye Okuyor Kampanyası

Amasya Valisi Celaleddin Lekesiz, daha önceden başlatılan 'Okuyan Amasya' isimli kampanya sayesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde başlatılan 'Türkiye okuyor' isimli kampanyaya Amasya'nın daha önde başladığını söyledi.

24 Kasım 2007 Öğretmenler Günü'nde 'Okuyan Amasya' isimli bir kampanyanın Amasya'da başlatıldığını belirten Vali Celaleddin Lekesiz, Amasya'da kampanyanın başlatıldığı dönemde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile ülke genelinde 'Türkiye Okuyor' kampanyasının başlatıldığını kaydetti. Lekesiz, illerde valiler başkanlığında oluşturulan il yürütme kurulları tarafından yürütülecek olan kampanyaya Amasya'nın daha önceden başladığı 'Okuyan Amasya' isimli kampanyası ile tüm illere göre önde olduğunu dile getirdi.

Bu zamana kadar Amasya'daki tüm okullara öğrencilerin ve öğretmenlerin yararlanmaları amacıyla 80 bin 738 kitap dağıtımı yapıldığını ifade eden Vali Lekesiz, "Bu sayıyı 100 bine çıkartmak hedeflerimiz arasındadır. Tüm okullarımızda okumanın önemini anlatan semineler verilmekte, öğretmenlerimize yönelik hızlı okuma teknikleri kursu, 2 dönemde yapılacak şekilde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilmektedir" dedi.

Kampanya süresince resmi ve özel yurt ve pansiyonlarda, hastanelerde, özel polikliniklerde, otogarda, otellerde, hatta şehirlerarası otobüslerde okuma imkanı sağlayacak köşelerin oluşturulması, kahvehanelerin tarihteki ismi gibi kıraathane olabilmesi için mini kitaplıkların sağlanması, kentin bazı yerlerinin okuma salonu ve köşesi olarak tahsis edilmesi, ailelerin kendi içlerinde okuma saati uygulaması gibi faaliyetlerin hedeflendiğini ifade eden Lekesiz, "Halkımızın okuma alışkanlığını kazanması ve okumanın bir kültür olarak kabul edildiği bir il haline gelebilmemiz için tüm çabamızı ortaya koyduğumuz bu kampanya, sadece il merkezinde değil, tüm ilçelerimizde oluşturulacak komisyonlar tarafından yürütülecektir" diye konuştu.

(DY-SA)

15.01.2008 18:34 TSİ