Türkiye'nin Yeni Berlin Büyükelçisi Acet'in Açıklamaları

Türkiye'nin Yeni Berlin Büyükelçisi Acet'in Açıklamaları

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet, Almanya'da Türkiye'nin İmajını Doğrudan Etkileyecek Olanın, Almanya'da Yaşayan Türk Vatandaşları Olduğunu Söyledi.

Türkiye'nin Yeni Berlin Büyükelçisi Acet'in Açıklamaları

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet, Almanya'da Türkiye'nin imajını doğrudan etkileyecek olanın, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi olarak atanan Acet, büyükelçilik binasında Türk basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda bir konuşma yapan Acet, Almanya ile iyi bir işbirliğine önem verdiğinin altını çizerek, "Türkiye için olumlu bir imaj sağlamak istiyorsak, çok güçlü bir iletişim kurmamız gerekiyor. İletişiminiz ne kadar güçlü ise, bulunduğunuz ülkeyle başarılı bir ilişki kurmanız o derece kolaylaşacaktır. Alman basını ile yakın olmak durumundayız. Halkı temsil eden kurumlar, mecliste Alman vatandaşlığına geçmiş vatandaşlarımız var. Ayrıca meclisin tüm üyelerinin Türkiye ile bağlantıları önemli. Sivil toplumun rolü de bir o kadar önemli. Asıl önemli olan ise, Alman sivil toplum örgütleri ile Türk sivil toplum örgütleri arasında iletişimin artırılması. Akademik çevre, öğrenci ve gençliğin birbiriyle yakınlaşması lazım. Bunu tek başına yapmamız mümkün değil. Ayrıca burada Türkiye'nin imajını doğrudan etkileyecek olan vatandaşlarımızdır. İkincisi Türkiye'nin kendisidir. Türkiye'de olup bitenleri bu kadar yakından izleyen bir ikinci ülke var mıdır bilmiyorum. Dünyada aralarında bu denli yakın ilişki olan başka ülkeler var mıdır? Ben aradım, bulamadım" dedi.

Ludwigshafen yangınından bu yana Türklerin yaşadığı binalarda çıkan kuşkulu yangınların, ayrıca ülkede artış gösteren aşırı sağ eğilimin Türk toplumunda endişelere neden olduğunu ifade eden Büyükelçi Acet, Alman makamlarıyla ortak mücadele içinde bu sorunun üstesinden gelinebileceğini söyledi. Acet, "Alman Hükümeti'nin de, birlikte yaşadıkları, uyum içinde oldukları bir toplumun huzursuz olmasını istemediğini umuyoruz" diye konuştu. Almanya'daki Türk sivil toplum örgütlerinin yeteri kadar güçlü olmadığını söyleyen Acet, "Bakıyorum, sivil toplum örgütlerini istendiği ölçüde güçlü değil. Bunu hepimiz kabul edelim. Sonra da sivil toplum örgütlerimizi güçlendirmek için neler yapacağımıza bakalım" diye konuştu.

(SE-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA