Türkiye'nin Ulusal Fotoğraf Arşivi Projesi Start Aldı - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye'nin Ulusal Fotoğraf Arşivi Projesi Start Aldı

Bültenler - Haberler | Güncel
Türkiye'nin Ulusal Fotoğraf Arşivi Projesi Start Aldı

Galata'nın daracık sokaklarından havalanan erguvan ve turkuaz renkli bulut, batmakta olan güneşin altın sarısı ışıklarının vurduğu Cenevizliler'in kulesini, dipten başa doğru bir solukta tırmanıverdi.

Boğaziçi'nden esen kuzey rüzgarlarıyla tarihi bir yolculuğa çıkan bulut, bundan 376 yıl önce kollarına kanat takarak Galata Kulesi'nden uçan Hezarfen Ahmet Çelebi'yi selamladıktan sonra, İstanbul semalarında süzülmeye başladı.

Martıların eşlik ettiği bulut, batı ile doğunun sentezini temsil eden Pera – Asmalımescit hattını turladıktan sonra Tarihi Yarımada'ya yöneldi. Ayasofya'yı, Sultanahmet'i, Kız Kulesi'ni, Süleymaniye'yi selamlayıp Altın Boynuz'un üzerinden uçtu.

Erguvan ve turkuaz renkli bulut, Galata Kulesi'ndeki yerli ve yabancı turistlerin çığlıkları arasında, güneşin son ışıklarıyla birlikte gözlerden kayboldu…

İSTANBUL VE TÜRKİYE'NİN GÖRSEL HAFIZASI

Dün akşamüstü İstanbul'da yaşanan bu ilginç hadisenin sırrı bugün belli oldu.

2009 yılından bu yana kuruluş çalışmaları süren www.stockistanbul.com ve www.stockturkey.com isimli İstanbul merkezli uluslararası stock fotoğraf siteleri, yayına geçtiklerini tüm dünyaya böyle duyurdu.

Sadece İstanbul konulu görsellerin satışa sunulacağı Stockistanbul'u erguvan; Türkiye'nin yanı sıra dünyanın diğer ülkelerine ait görsellerin yer alacağı Stockturkey'i ise turkuaz renkli balonların sembolize ettiği etkinlik; havadan, karadan ve denizden 7 ayrı noktadan görüntülendi.

Gökyüzündeki sıradışı manzara Galata, Süleymaniye, Eminönü başta olmak üzere İstanbul'un çeşitli yerlerinden vatandaşlar tarafından da kayda alınarak sosyal medyada paylaşıldı.

1 MİLYON FOTOĞRAF VE İLLÜSTRASYON

"Daha fazla beklemeden heyecanımızı paylaşmak istedik" diyen site editörlerinin verdiği bilgiye göre, arşivde daha şimdiden yayına hazırlık aşamasında 1 milyon karenin üzerinde fotoğraf ve illüstrasyon bulunuyor.

İngilizce ve Türkçe dillerinde yayına başlayan Ulusal Fotoğraf Arşivi Projesi, İstanbul ve Türkiye'nin görsel hafızasını oluşturmayı hedefliyor.

MEDYA İÇİN ÖZEL HABER DOSYALARI

Türkiye'ye ve dünyaya hukuki sorunu olmayan görseller sunmak amacıyla yola çıkan fotoğraf bankasında; yerli ve yabancı editoryal yayınlar için photojournalism ve araştırmacı gazetecilik örneklerinden oluşan güçlü özel haber dosyaları, biyografiler ve makaleler de yer alacak.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500