Haberler » Ekonomi » Haber

Türkiye'nin Tuz İhtiyacını Sekili Tuz Ocağı Karşılıyor

Yozgat'ın Yerköy İlçesi Sekili Beldesindeki Sekili Tuz Ocağı'nda 250 Yıldır Üretim Yapılıyor. Ocak, Bölgenin ve Türkiye'nin Kaya Tuzu İhtiyacını Karşılıyor.

Türkiye'nin Tuz İhtiyacını Sekili Tuz Ocağı Karşılıyor

Yozgat'ın Yerköy ilçesi Sekili beldesindeki Sekili Tuz Ocağı'nda 250 yıldır üretim yapılıyor. Ocak, bölgenin ve Türkiye'nin kaya tuzu ihtiyacını karşılıyor.

Türkiye'nin en kaliteli kaya tuzunun Sekili Tuz Ocağı'nda olduğunu belirten İşletme Sorumlusu Mahmut Buluç, "Tuz ocağından çıkartılan tuz, sofralarımızda, tekstil, sanayi, hayvancılık, yem ve karayollarında kullanılıyor. Tuz ocağının yaklaşık 250 yıldır kullanıldığı tahmin ediliyor. Yapılan araştırma neticesinde çalıştığımız yerde 250-300 milyon ton tuz rezervinin bulunduğu belirtiliyor. Gökay Madencilik tarafından özelleştirme idaresinden alınan tuz ocağını 7 yıldır işletiyoruz." dedi.

Kaya tuzunu, kışın yollarda meydana gelen buzlanmalara karşı kullanmak üzere en çok kara yolları ve belediyelerin aldığını ifade eden Buluç, "Tuzu 800 metre yerin altında çıkartıyoruz. Kış mevsimi olması nedeniyle şu sıralar en fazla karayolları ve belediyelerin tuz ihtiyacı oluyor. Tuz ocağının içine kadar kamyon ve kepçeler girip çalışabiliyor. Patlatmalarla tüneller oluşuyor, parçalanan kaya tuzlarını kepçe ve kamyon yardımıyla dışarı çıkartıp işliyor ve talep edilen yerlere gönderiyoruz. Ocağımızın yıllık kapasitesi 200 bin tondur, ancak biz aylık 10 bin ton üretim yapıyoruz. Talep artarsa üretimimizi de artırabiliyoruz çünkü eskiden yapılan çalışmalar biraz daha ağır işliyordu. Fakat şuan için teknolojiye dayalı modern makineler, araç gereçlerle daha fazla üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz tuzu Türkiye'nin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine kısacası ülkemizin her yerine gönderiyoruz." şeklinde konuştu.

Bölgede hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin de yoğun ilgisi olduğunu ifade eden Buluç, şöyle devam etti: "Yerköy'e ve beldemize bağlı köylerimizde hayvancılık yapan çiftçilerimiz, kaya tuzu ve normal işlenmiş tuz almak için traktörleri ile gelerek, yıllık hayvanlarına yedireceği kadar tuz alıyor."