Türkiye'nin Tezine Destek

Türkiye'nin Tezine Destek

06.10.2007 01:32 | Son Güncelleme: 06.10.2007 01:32
Türkiye'nin Tezine Destek

Erdoğan, Telefonla Görüştüğü Bush'a, ABD Kongresi'nde Görüşülecek Olan Sözde Ermeni Soykırımı Tasarısının Türkiye-abd Arasındaki Stratejik Ortaklık İlişkilerine Zarar Vereceğini Söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün telefonla görüştüğü ABD Başkanı George W. Bush’a, ABD Kongresi’nde görüşülecek olan sözde Ermeni soykırımı tasarısının Türkiye-ABD arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerine zarar vereceğini söyledi.

Başkan Bush ise tasarı ile ilgili kendisinin de kaygıları olduğunu vurgulayarak, tasarının kongreden geçmemesi için kararlı bir şekilde çalıştıklarını karşılığını verdi. Beyaz Saray sözcülerinden Gordon Johndroe, ABD Başkanı’nın, Erdoğan ile telefon görüşmesinde, ABD Kongresi’ndeki Ermeni tasarısına şiddetle karşı olduğu yönündeki pozisyonunu bir kez daha teyit ederken, 1915 olaylarının "soykırım" olup olmadığına, parlamentoların değil tarihçilerin karar vermesi gerektiğini bildirdi. Johndroe, Bush’un "bu olayların soykırım olup olmadığına karar vermenin, tarihçilerin araştırmasına bırakılması gerektiğini" söylediğini bildirdi. Bu da Türkiye’nin tezine destek anlamına geliyor. Öte yandan AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış başkanlığında bir Türk heyeti bugün Washington’a gidiyor. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de, W.Post gazetesine tam sayfa verdiği ilanla, Ermeni tasarılarının, tarihin tek taraflı yorumlaması anlamına geldiğini belirtti ve Kongre üyelerinden Türkiye’nin çabalarına destek istedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

title