Türkiye'nin Su Birikimi İçin Sempozyum - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye'nin Su Birikimi İçin Sempozyum

CHA - Haberler | Güncel
Türkiye'nin Su Birikimi İçin Sempozyum

Son 500 yıllık zaman dilimindeki su kullanımının, 100 bilim adamı masaya yatırılması planlanıyor.

Erciyes Üniversitesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haber leşme Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ortaklaşa "Uluslararası Osmanlı Devleti'nde Nehirler ve Göller Sempozyumu" düzenleniyor. Ticaret, ulaşım, askeri, hukuk ve tarım alanlarında suyun öneminin tartışılacağı sempozyum, 2-3 Mayıs 2013 tarihleri arasında Kayseri'deyapılması planlanıyor.

Sempozyuma Kanada'dan Sudan'a 20, yurt içinden ise 100 bilim adamı olmak üzere toplam 120 tebliğli katılımcı iştirak etmesi bekleniyor. Son 500 yıllık zaman zarfında Kızılırmak'tan Ohri'ye, Nil'den Aras'a, nehir ve göllerin ulaşım, haber leşme, savaş, tarım, ticaret ve enerjide kullanımları hakkında bilgi vermesi amaçlanıyor.

Sempozyumda sunulan bildirilen hemen hepsi Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve Macaristan, Romanya, İngiltere, Mısır, Katar gibi devletlerin arşivlerinden yararlanılarak son bir yıl içinde hazırlandı. Orijinal belgelerin sunulacağı sempozyumda, aynı zamanda nehirler ve göllerle ilgili yapılan projelerle ilgili tebliğlerde önem taşıyor.

Katılımcılar arasında ise Victor Ostapchuk, İdris Bostan, Salih Özbaran, Erhan Afyoncu, Mehmet Genç, Feridun Emecen gibi önemli isimler var. Açılış konuşmasını Ulaştırma Denizcilik ve Haber leşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yapacağı sempozyumda, YÖK'ten, Deniz Kuvvetleri'nden, üniversite rektörlerinden katılımcı hazır bulunması bekleniyor.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Erciyes Üniversitesi'nden Doç. Dr. Şakir Batmaz, böyle bir smpozyumun, Türkiye'de ilk olma özelliğinde bulunduğunu belirtti. Hakim olunan coğrafyadan yola çıkılarak Osmanlı'nın su medeniyetinin ortaya çıkarılacağını vurgulayan Batmaz, sempozyuma Ermenistan'dan bile başvuru yapıldığını belirtti.

Türkiye'nin Su Birikimi İçin Sempozyum

CHA - Son Dakika Haberleri
Haberi Kaydet
title