DEAŞ Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna Terör Saldırısı Planlamış

DEAŞ Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna Terör Saldırısı Planlamış

Hollanda'da geçen yıl gözaltına alınan bir DEAŞ'lı teröristin, yakalanmadan Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna terör saldırısı yapmayı planladığı ortaya çıktı.

DEAŞ Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna Terör Saldırısı Planlamış

Türkiye'nin Roterdam Büyükelçiliğinin, büyük bir saldırı atlattığı ortaya çıktı. Yerel basının Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesine (AIVD) dayandığı habere göre, 31 yaşındaki Jaouad A. gözaltı öncesi bir süre polis tarafından takip edildi ve yaptığı konuşmalar dinlendi.

ROTTERDAM BAŞKONSOLOSLUĞUNA SALDIRI PLANI YAPMIŞLAR

Bu takip sırasıda DEAŞ'la bağlantılı olduğu belirlenen terör sanığının, kimlikleri tespit edilemeyen başka kişilerle ekim ayında Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna terör saldırısı yapılmasını konuştuğu tespit edildi.

Hollanda basını, konuşmanın telefon dinlemesinden ziyade ortam dinlemesiyle kaydedilmiş olabileceğini yazdı.

TERÖRİST MAHKEMEYE ÇIKTI

Evinde terör örgütü DEAŞ'ı simgeleyen bez parçası, kalaşnikof, çeşitli mühimmatlar ile el konulan bilgisayarında nasıl bomba yapıldığını gösteren bir kılavuz bulunduğu açıklanan Jaouad A. mahkemeye çıktı.

Jaouad A'nın avukatı, saldırıya ilişkin konuşmaların tam olarak anlaşılmadığını, içeriğin de net olmadığını ileri sürdü. Sanık ile ilgili kararın 3 ay sonra verilmesi bekleniyor.