Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent:

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent:

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Olarak Düzenlediği Basın Toplantısında, Türkiye-rusya İlişkilerini Değerlendirdi. Taşkent, Olası Sınır Ötesi Operasyonun, Irak'ın İşgal Edileceği Anlamına Gelmediğinin de Altını Çizdi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent:

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, Cumhuriyet Bayramı ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirdi. Taşkent, olası sınır ötesi operasyonun, Irak'ın işgal edileceği anlamına gelmediğinin de altını çizdi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Taşkent, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla RİAN Haber Ajansı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türk Ordusu'nun olası Kuzey Irak operasyonu konusunda detaylı açıklamalarda bulundu. Konuşmasına Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere değinerek başlayan Taşkent, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 3 yıl önce Ankara'ya yaptığı tarihi ziyaret sırasında iki ülke ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için koyduğu hedeflere ulaşıldığını belirterek, artık çok yakında yeni

hedefler belirleneceğini söyledi. Rusya ile Türkiye arasında 2002 yılında toplam 5 milyar dolar olan toplam ticaret hacminin, 2007 yılı sonu itibariyle 25 milyar dolara ulaşacağını kaydeden Taşkent, "5 yıl içinde toplam ticaret hacminin 5 katına fırlaması başka hiçbir ülke ilişkilerinde kaydedilmedi" dedi.

İki ülke arasındaki karşılıklı yatırımların 10 milyar doları aşmış durumda olduğunu ve artık Ruslar'ın da Türkiye'ye daha aktif şekilde yatırım yapmaya başladıklarını kaydeden Taşkent, "2007 yılı sonu itibariyle Türkiye'yi 2 milyon 300 bin veya 2 milyon 400 bin Rus turist ziyaret etti ki, bu da geçen yıla kıyasla yüzde 35 artış anlamına gelmektedir" diye konuştu.

İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin de gayet iyi olduğunu belirten Taşkent, bölgesel ve uluslararası sorunlara iki ülkenin yaklaşımının aynı olduğunu ifade etti. Türkiye'nin olası Kuzey Irak operasyonunun Irak'ın işgali gibi yorumlanmasının kesinlikle doğru olmayacağını ve bu operasyonun hedefinin sadece terör örgütü PKK olduğunu vurgulayan Taşkent, "Yapılacak operasyonun büyüklüğü, terör örgütünün Türkiye'ye karşı oluşturduğu tehditle eş orantılı olacaktır. Operasyonun süreci de duruma bağlı olacak.

Gerekli sonuçlar alınınca Türk Ordusu Irak'ı terk edecek" dedi.

ABD'nin Irak operasyonundan sonra Irak'ın toprak bütünlüğü ve ulusal birliğine Türkiye'nin yaptığı katkıların başka hiçbir ülke tarafından yapılmadığını belirten Taşkent, "Maalesef Kuzey Irak'taki otorite boşluğu ve anarşi, Türkiye ve bölge güvenliğini tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Bunda ABD ve Irak yönetimlerinin beceriksizliği de büyük rol oynamıştır" dedi.

Türkiye'nin Irak operasyonunun uluslararası normlar çerçevesinde meşru savunma hakkı olduğunu kaydeden Taşkent, Rusya'nın da ordu tüzüğünde dünyanın tüm coğrafyalarında terörizme karşı mücadele etme yetkisi bulunduğunu ifade etti. Rusya ve Türkiye'nin terörden zarar gören ülkeler olarak terörün ne olduğunu iyi bildiklerini belirten Taşkent, "Maalesef terörizm konusunda bazı ülkeler Rusya ve Türkiye'ye karşı çifte standart uygulamaktalar. Terör olayları ABD, İngiltere gibi ülkelerde gerçekleştiği zaman

terörizm, Türkiye'de ise başka isimlerle adlandırılması bu çifte standardın en belirgin örneğidir" şeklinde konuştu.

Toplantı sırasında bir Ermeni gazetecinin, Türkiye'nin Ermenistan ile diplomatik ilişkiler kurmak istememe nedenlerini sorması üzerine ise Büyükelçi Taşkent, Türkiye'nin Ermenistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk devletlerden biri olmasına rağmen, Ermeniler'in kendi anayasalarına Türkiye'ye karşı toprak iddialarını soktuklarını ve ayrıca Azerbaycan topraklarının bir kısmını da işgal ettiklerini belirtirken, Ermenistan'ın komşularına karşı toprak iddialarından vazgeçmesi durumunda, bu ülke ile diplomatik

ilişkilerin kurulacağını söyledi. Ayrıca Türkiye'de gayri yasal olarak 50-60 bin Ermenistan vatandaşının çalışmakta olduğunu ve Türk Hükümeti'nin buna göz yumduğunu da kaydeden Taşkent, "Diplomatik ilişkilerimiz bulunmasa da insani ilişkilerimiz iyidir" dedi.

(AK-OYK-OYK-MEF-D)