Türkiye'nin İlk Toplu Konut Projesi, Yeniden Hayat Buluyor

Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi Saraçoğlu, aslına uygun olarak yeniden hayat buluyor. Emlak Konut işbirliğiyle gerçekleştirilecek projede, 19 Nisan'da ilk ihaleye çıkılacak.

Türkiye'nin ilk toplu konut projesine ev sahipliği yapan Saraçoğlu Mahallesi yeniden hayat buluyor. 1940'lı yıllarda Emlak Bankası tarafından kamu çalışanları için hayata geçirilen Saraçoğlu Mahallesi, Ankara'nın merkez semti Kızılay'da yer alıyor. Tarihi yapı Maliye Bakanlığı'nın desteği ve Emlak Konut GYO işbirliği ile aslına uygun olarak yenilenecek.

İLK İHALE 19 NİSAN'DA

Gazete Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre, Maliye Bakanlığı'na ait arsa Ağustos 2017'de Emlak Konut'a devredilmişti. 121 bin metrekare içerisinde 435 lojman, 250 tescilli anıt ağacın yanı sıra okul, kütüphane, dükkânlar ve açık alanları barındıran Saraçoğlu Mahallesi için gelir paylaşımı ihalesi yapılacak. İhalenin ilk oturumunun 19 Nisan'da düzenleneceği öğrenildi.

AĞAÇLARI İLE BİRLİKTE YAŞAYACAK

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, mahalleyi 72 yıl önce Emlak Bank'ın geliştirdiğini hatırlatıp, "435 konut ve 250 tescilli ağacı koruyarak yaşayan bir yer haline getireceğiz" dedi.

Maliye Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteği Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi'nin de katkılarıyla Emlak Konut GYO, Saraçoğlu Mahallesi'ni özüne sadık kalarak bölge ihtiyaçlarına da karşılık verecek şekilde Ankara halkına yeniden sunacak.