Türkiye'nin İlk Mobilya Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Türkiye'nin İlk Mobilya Tasarım Yarışması Sonuçlandı

İhracatçı Birlikleri, Türkiye'nin İlk Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması'nı Düzenledi. Ev, Ofis, Mutfak-banyo Mobilyaları Olmak Üzere Üç Ana Kategoride Düzenlenen Yarışmaya Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de Onur Jüri Üyesi Olarak Katıldı.

Türkiye'nin İlk Mobilya Tasarım Yarışması Sonuçlandı

İhracatçı Birlikleri, Türkiye'nin ilk Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması'nı düzenledi. Ev, ofis, mutfak-banyo mobilyaları olmak üzere üç ana kategoride düzenlenen yarışmaya Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de Onur Jüri Üyesi olarak katıldı.

-"30 BİNİ AŞKIN DAĞINIK MOBİLYA ÜRETİCİSİ BİRARAYA GELMELİ"-

Yarışmanın açılış konuşmasını yapan Orta Anadolu Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kahraman, dünya mobilya pazarının 120 milyar dolar civarında seyrettiğini belirterek, Türkiye'nin bu rakamdaki payının ise, 1 milyar dolar olduğunu ifade etti. Kahraman, birkaç yıl içinde, Türkiye'deki 30 bini aşkın dağınık mobilya üreticisinin birayaya getirilmesinin amaçlandığını dile getirdi.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Halim Mete de mobilya sektöründeki rakamların muazzam bir artış gösterdiğini kaydederek, 2007'deki ihracatın 1 milyar dolar olduğunu aktardı. Mobilya sektöründe Türkiye'nin Avrupa sıralamasında ilk altı, dünyada ise ilk 25 arasında yer aldığına işaret eden Mete, emek yoğun üretim yapan mobilya sektöründeki vergilerin düşülrülmesinin önemine değindi.

-"HEDEFİMİZ, MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İTALYA'YI YAKALAMAK"-

Törende konuşan Kürşat Tüzmen ise, geleceği kurmak ve ülkeye yön vermek isteyenlerin katma değer bıraktığını kaydetti. Tasarımcıların sayısının arttırılması gerektiğini söyleyen Tüzmen, "Hangi sektörde olursa olsun, geleceği kuranlar bu kişilerdir" dedi. Tüzmen, Türkiye'nin tekstil, konfeksiyon, otomotiv sektörlerinde olduğu gibi mobilya sektöründe de başarılı olunacağını kaydederek, 1 milyar dolarlık ihracatın daha da yükseltileceğini bildirdi. Hedefin, İtalya'nın ihracatını yakalamak olduğunu dile getiren Tüzmen, İtalya'nın mobilya ihracatının yaklaşık 11 milyar dolar, dünyanın toplam mobilya ihracatının ise 118 milyar dolar olduğunu kaydetti. Tüzmen, İtalya'nın, dünya ihracatından yüzde 10'luk bir pay aldığına dikkat çekerek, "Biz yüzde 1'lik bir pay alıyoruz. Ama önümüzdeki 4 yıl içinde mobilya sektöründe Türkiyenin 10 milyar dolarlık bir rakamı zorlayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

-ÖDÜL ALANLAR-

Yarışmada ödüle hak kazananlar ise şöyle, "Ev Mobilyası Profesyoneller kategorisinde "İhracatçı Birlikleri Büyük Ödülü" nü Serkan Şimşir, aynı ödülün Öğrenci kategorisinde Canan Keleş, Büşra Ünver ve Emraj Özgen, Ofis Mobilyaları Profesyonel kategorisinde "İhracatçı Birlikleri Büyük Ödülü"nü Ebru Ayaş, aynı ödülün Öğrenci kategorisinde ise Uğur Yaşar, Mutfak-Banyo Mobilyaları Profesyonel kategorisinde "İhracatçı Birlikleri Büyük Ödülü" nü Serkan Şimşir, aynı ödülün Öğrenci kategorisinde ise Gökhan AkyüzYavuz." (ANKA)


(DG/NB/ZG)