Türkiye'nin İlk Kürtçe Gazetesinin Kapatılmasını Protesto Ettiler

Türkiye'nin İlk Kürtçe Gazetesinin Kapatılmasını Protesto Ettiler

Türkiye'nin ilk Kürtçe gazetesi Azadiya Welat'ın 15 gün süreyle kapatılmasını protesto eden sadece kadınlardan oluşan yaklaşık 50 kişilik grup Taksim'de eylem yaptı.

Türkiye'nin İlk Kürtçe Gazetesinin Kapatılmasını Protesto Ettiler

Kürtçe ve Türkçe slogan atan grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Türkiye'nin ilk Kürtçe gazetesi olan Azadiya Welat, Özel Yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, bölücü terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle yayınının 15 gün süreyle durdurulmasına karar verildi. 9. kez kapatılan gazetenin Yazı İşleri Müdürü Engin Pamuk'un da gözaltına alındığı öne sürüldü.

Gazetenin kapatılmasını istemeyen Demokratik Özgür Kadın Hareketi, EMEP'li ve BDP'lilerden oluşan yaklaşık 50 kadın Taksim Meydanı'nda toplandı. Kürtçe ve Türkçe slogan atan kadınlar 'Özgür basın, özgür toplum', 'Anadil onurumuzdur', 'Kürtçe düşün, Kürtçe oku, Kürtçe yaz', 'Tek Kürtçe gazete Azadiya Welat susturulamaz' yazılı pankart ve döviz taşıdı. Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüş yapan grup sık sık zılgıt çekti. Yerli ve yabancı turistlerin şaşkın bakışları altında eylemcilerin yürüyüşü devam etti.

Galatasaray Meydanı'nda grup adına yapılan açıklamada, gazetede çalışan birçok personelin yargılandığı, bir kısmının ise cezaevinde olduğu ifade edildi.

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

22 Şubat 1992 tarihinde haftalık olarak yayın hayatına başlayan Azadiya Welat birçok kez kapatıldığı için yayın hayatını farklı isimlerle sürdürdü. 15 Ağustos 2006 tarihinde günlük yayına başlayan tek Kürtçe gazete olan Azadiya Welat günlük yayına geçtiği tarihten beri 9. kez kapatıldı.