Türkiye'nin İlk Klon Koyunu 'oyalı' 4 Yaşında

Türkiye'nin İlk Klon Koyunu 'oyalı' 4 Yaşında

CHA - Haberler | Güncel

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde 21 Kasım 2007 tarihinde dünyaya gelen Türkiye'nin ilk klon koyunu Oyalı 4 yaşına girdi.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde 21 Kasım 2007 tarihinde dünyaya gelen Türkiye'nin ilk klon koyunu Oyalı 4 yaşına girdi. Böylece Oyalı, dünyanın en uzun yaşayan klon hayvanları arasına girmiş oldu.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Sema Birler başkanlığındaki uzman bir ekip tarafından 2007 yılında klonlanan Oyalı, sağlıklı bir şekilde yaşamına devam ediyor. Türkiye'nin ilk klon koyunu Oyalı, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde 21 Kasım 2007 tarihinde dünyaya gelmişti. Proje, TÜBİTAK ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenmişti. Hayvancılık ve insan sağlığını ilgilendiren birçok konuda çığır açabilecek bu çalışma bilim tarihine Türkiye'nin ilk klon projesi olarak geçti.

Türkiye'nin ilk klon koyunu Oyalı, 30 Mart 2011 tarihinde de sağlıklı bir yavru dünyaya getirmişti. İÜ Veteriner Fakültesi'nde gerçekleştirilen başarılı bir sezaryen operasyonuyla dünyaya gelen dişi kuzuya "Bahar" adı verilmişti. Klonlanan hayvanların üreyebilmesi; ilaç yapımı ve organ nakli gibi geniş bir alanda kullanılması planlanan klonlama çalışmalarının geleceği açısından büyük önem taşıyor.

EN UZUN YAŞAYAN KLON KOYUN OLMA YOLUNDA

Projenin Başkanı Prof. Dr. Sema Birler, Oyalı'nın 4 yıl boyunca yaşamasının önemini şu şekilde anlattı: "Klonlama yönteminin başarısı, üretilen klonların sağlıklı doğması ve yaşaması ile ölçülmektedir. Dünyada klonlama yöntemi ile doğan kuzuların çoğu doğumdan hemen sonra ölmüştür. Bir kısmı ilk 1 ay, daha uzun yaşayan klon koyunlar ise yaklaşık 3 yıl yaşayabilmiştir. Klonlanan ilk canlı olan Dolly ise yaklaşık 7 yıl yaşadı. Türkiye'nin ilk klon kuzusu olan Oyalı, bugün 4 yaşında. Geçtiğimiz mart ayında doğurduğu kuzusu Bahar ile sağlıklı bir şekilde yaşıyor. Bu durum hem Oyalı ve kuzusu Bahar, hem de yürütmekte olduğumuz bilimsel çalışmaların başarısı açısından çok sevindirici."

KLONLAMA NEDİR?

Prof. Dr. Sema Birler, klonlamanın ne olduğunu şöyle açıkladı: "Klonlama, erişkin bir canlının genetik benzerlerinin oluşturulmasıdır. Klonlama çalışmalarını üremeye yönelik klonlama ve terapötik yani tedavi etmeye yönelik klonlama olmak üzere iki ana başlıkta toplayabiliriz. Üremeye yönelik klonlamada, (Dolly ve Oyalı'nın doğumu gibi) sonuçta bir canlının üretimi söz konusudur. Terapötik klonlamada ise embriyonik kök hücrelerin yani klonlama yöntemi ile elde edilen embriyolardan kök hücrelerin oluşturulması amaçlanmaktadır."

Türkiye'nin İlk Klon Koyunu 'oyalı' 4 Yaşında
Türkiye'nin İlk Klon Koyunu 'oyalı' 4 Yaşında
Türkiye'nin İlk Klon Koyunu 'oyalı' 4 Yaşında
Türkiye'nin İlk Klon Koyunu 'oyalı' 4 Yaşında

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title