Türkiye'nin İlk Eşek Çiftliği

Türkiye'nin İlk Eşek Çiftliği

Türkiye'nin ilk eşek çiftliği Kırklareli'nde kuruldu.330 dönümlük araziye 4 milyon liralık yatırımla kurulan çiftlikte süt üretimi yapılacak.2009 yılında başlanılan eşek çiftliği projesinde sona gelindi.

Türkiye'nin İlk Eşek Çiftliği

Türkiye'nin ilk eşek çiftliği Kırklareli'nde kuruldu. 330 dönümlük araziye 4 milyon liralık yatırımla kurulan çiftlikte süt üretimi yapılacak. 2009 yılında başlanılan eşek çiftliği projesinde sona gelindi. Patoloji Uzmanı Doç. Dr. Ufuk Usta ve ailesinin öz sermayesi ile kurulan çiftlikte İç Anadolu, Trakya, Çanakkale, Balıkesir ve Uzunköprü'den toplanan 4 ile 10 yaş arasındaki dişi eşekler toplandı. Çiftlikte şuan 6 adet sıpa, 2 adet erkek damızlık eşek,172 dişi eşek olmak üzere toplam 180 adet eşek bulunuyor. Bin metrekarelik alanda başlanılan projenin 2012 yılının ikinci yarısına kadar 3 bin 500 metrekare kapalı alanda hizmet vermesi planlanıyor. İlk aşamada 350 adet dişi eşek ile çalışmalara başlanılacağını ve hedeflerinin gelecek yıl bin adet eşek olarak belirlediklerini belirten Ufuk Usta, aile şirketi olan Kırklareli Eşek Çiftliği'nde doğal danışman olarak hayvan sağlığı ve eşek beslenmesi yaptığını söyledi.

"EŞEK BULAMIYORUZ"

Eşek sayısının gün geçtikçe azalması nedeniyle eşek bulmakta zorlandıklarını beliten Usta, 'Türkiye de eşek konusunda sağlık, bakım ve sürü yönetimi konusunda bilgili kişi ve kurum bulunmuyor. Türkiye de eşek bakımı, yönetimi ve sağlığını içeren hiçbir basılı kitap bulunmuyor. Bu eksikliği Amerika'dan getirttiğim iki adet kitap ile gidermeye çalışıyorum. Dünya da birkaç ülkede eşek üretimi ve eşek sütü üreticiliği yapılıyor. 2009 yılında başlanılan eşek çiftliği için bu güne kadar 2,5 milyon lira harcadık. Gelecek zaman içinde 1,5 milyon lira daha harcama yaparak toplam 4 milyon lira ile bin adet eşekten oluşan bir çiftlik kuracağız.

ANNE SÜTÜNE EN YAKIN EŞEK SÜTÜ KABUL EDİLİYOR

Doç Dr. Ufuk Usta sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bilinen sütler içinde inek sütü, koyun sütü, keçi sütü var. Anne sütüne en yakın süt olarak eşek sütü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sütü gelmeyen annelerin en büyük tercihi eşek sütü olduğunu, inek sütü ile beslenen küçük çocuklarda protein alerjisi gelişebildiğini, bu tür çocuklar için en ideal süt olarak eşek sütü verilmesi gerekir.Eşek sütünün sindirimi kolaylaştırdığı, şişmanlamayı engellediği ve en önemlisi de perhiz yapan kişilerin kullanması gerekmektedir. Eşek sütü, inek sütü ve diğer süt ürünlerine göre yağ oranının düşüklüğü nedeni ile sindirimi son derece kolay bir süttür. Eşek sütünün içerdiği yüksek orandaki immunglobulinler ile bağışıklık sistemi üzerine doğal destekleyici etkisi vardır. Bu etki ile çeşitli alerjik hastalıklarda, sindirim sistemi hastalıklarında, kalp damar sistemi hastalıklarında ve diğer birçok hastalık durumunda belirgin yarar sağlamaktadır.Eşek çiftliğinde bulunan eşek sürüsünden ancak yüzde 15 ile yüzde 20'sinin sağımı yapılıyor. Eşeğin gebelik süresinin 12 ay olduğu, yeni doğan bir sıpanın gebe kalabilmesi için dört yıl geçmesi gerekiyor. Eşek yılda 9 ay süt verebiliyor. Türkiye'de bulunan eşek ırklarının ne kadar süt verebileceği ancak 1 yıl sonunda alınacak ortalamada belli olacaktır.Çiftlikte süt sağımı için otomatik makinler ile sağım yapılacak. Eşek sütünün sterilize edilmiş cam şişeler içerisinde +4 derecede 10 gün süre ile saklanabilmektedir. Sağım sonrası şoklanan eşek sütünün 3 ay süre ile derin dondurucuda gıda değerini kaybetmeden saklanmaktadır.ö

Çiftliğinde bulunan dişi eşeklerin süt sağımı yapılmıyor. Eşek sütü ile ilgili bakanlıktan bir mevzuat oluşmasını bekliyoruz. 2012 Şubat ayı sonunda Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne eşek sütü üretimi için talebimizi ilettik. Ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın yazılı belgelerde eşek sütü ile banyo yaptığı ve yaşlanmayı önleyici etkisi ile her gün içtiği bilinmektedir. Eşek sütü kozmetik sanayiinde yaşlanmayı geciktirici kremlerde, sabunlarda, duş jellerinde, şampuanlarda ve losyonlarda kullanılıyor.

AVRUPA DA ÇİĞ EŞEK SÜTÜNÜN LİTRESİ 35 İLE 55 EURO DA SATILIYOR

Eşek sütü diğer hayvanlardan elde edilen sütlerde daha az üretildiği için ve değerli olduğu için çiğ eşek sütünün Avrupa ülkelerinde 35 ile 55 Euro arasında satılıyor. Kozmetik sanayiinde kullanılan eşek sütü 100 gramlık bir kremde 26 gram toz eşek sütü kullanıldığı zaman bunun bir litresi 300 ile 400 Euro arasında satıldığı biliniyor.