Türkiye'nin Genç Girişimcileri Belli Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye'nin Genç Girişimcileri Belli Oldu

EgitimNerede.com - Haberler | Eğitim
Türkiye'nin Genç Girişimcileri Belli Oldu

"Global Üniversiteli Girişimci" Yarışması'nın lise ayağına "Bugün ne giysem?" sorusuna çözüm bulan Doğa Koleji öğrencisi, akıllı telefon uygulamasıyla yarışmaya damgasını vurdu.

Bu yıl Bizz Consulting temsilciliğinde 3'üncüsü düzenlenen Global Üniversiteli Girişimci Yarışması'nın Türkiye finalistleri belli oldu. Birbirinden yaratıcı ve girişimci fikirlerin çarpıştığı yarışmanın Türkiye ayağında, lise kategorisi 1'cisi Doğa Koleji'nden çıktı. Bursa Doğa Koleji, 11 sınıf öğrencisi Ece Ekiz, "bugün ne giysem" sorusuna çözüm bulduğu akıllı telefon uygulaması ile büyük beğeni topladı.

Genç yaşta girişimciliği desteklemek amacıyla düzenlenen Global Üniversiteli Girişimci Yarışması'nın Türkiye finalinde birbirinden yaratıcı fikirler ortaya çıktı. Bu yıl ilk kez lise kategorisinin de eklendiği yarışmanın Conrad Otel'de gerçekleşen finalinde genç girişimcilerin yaratıcılıkları, jüriyi hayran bıraktı.

Türk iş dünyasının zirve isimlerinin jürilik yaptığı yarışmada, lise kategorisinde finale kalan 10 proje arasından, Doğa Koleji öğrencisinin geliştirdiği akıllı telefon uygulaması 1'nci seçildi. 11'inci sınıf öğrencisi Ece Ekiz'in geliştirdiği proje, "bugün ne giysem" sorusuna cep telefonuyla çözüm buldu. Ekiz'in Fixuptopress adını verdiği uygulama, 49 ila 149 Dolar arasına mal edilebiliyor.

Kadınlar, "bugün ne giysem" stresinden kurtulacak

Projeye göre uygulamayı cep telefonuna indiren kadınlar, dolaplarındaki kıyafetlerinin fotoğrafını çekip yükleyerek, kısa sürede ne giyeceklerine karar verebilecek. Ekiz, 7'den 70'e tüm kadınların hayatını kolaylaştıracak uygulama için; "Önce Fixuptopress'i telefonunuza yükleyin. Daha sonra kıyafetlerinizi kendi üzerinizde görebilmek için vücut ölçülerinizi girin.

Kendi kıyafetlerinize göre kategoriler oluşturup son olarak kıyafetlerinizin fotoğrafını çekerek kategorilerinize yerleştirin. Fixuptopress kullanıma hazırdır. Uygulamayı ücretsiz yapıp, koyduğum reklamlardan kar sağlamayı hedefliyorum. Finansal anlamda uygulanabilir bir proje olduğu için hayata geçirmek mümkün. Maliyeti 49 Dolar ila 149 Dolar arasında olacak" dedi.

Uluslararası bir yarışma olan ve 15 yıldır düzenlenen Global Üniversiteli Girişimci Yarışması'na bu yıl Doğa Koleji desteği ile lise kategorisi de eklenmişti. Daikin Türkiye CEO'su Hasan Önder'in yansıra, BNP Paribas Cardif CEO'su Cemal Kişmir, NEF İnşaat CEO'su Erden Timur, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Boydak, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, BKP Başkanı Burhan Karaçam,, Pegasus ve TOBB Girişimci Kurulu Başkanı Ali Sabancı, KAGİDER Başkanı Gülden Türktan, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Gülden Yılmaz, ETİYA Genel Müdürü Ali Durmuş, ESCORT Computer Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özer ve Doğa Koleji CEO'su Uğur Gazanker 'den oluşan jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda finale kalan projeler, New York'ta Türkiye'yi temsil edecek.

EgitimNerede.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title