Türkiye'nin En İyi Aşçı Şefleri Ödüllendirildi

Türkiye'nin En İyi Aşçı Şefleri Ödüllendirildi

Türkiye'deki En İyi Aşçı Şeflerinin Biraraya Gelmesi ile Oluşturulan 'Şef 8' Grubunda Yer Alan Aşçı Şefleri Ödüllendirildi.

Türkiye'nin En İyi Aşçı Şefleri Ödüllendirildi

Türkiye'deki en iyi aşçı şeflerinin biraraya gelmesi ile oluşturulan 'Şef 8' grubunda yer alan aşçı şefleri ödüllendirildi.

Başkent Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği (BAŞATDER) ve Ankara Ticaret Odası (ATO) işbirliği ile, Türkiye'nin farklı şehirlerinde marka olmuş şeflerin biraraya geldiği 'ŞEF 8' grubu, görkemli bir törenle ödüllerini aldı. Sheraton Oteli'nde düzenlenen ödül törenine Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, ATO Başkanı Sinan Aygün, Televizyon Programcısı Metin Uca, BAŞATDER Başkanı Zeki Açıkgöz ve çok sayıda aşçı katıldı. Geceye katılan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ilk olarak Türkiye'nin en iyi aşçı şeflerinin hazırladıkları yiyecekleri tek tek inceledi. Ağar, tatlı bölümüne geldiğinde bütün tatlıların olduğunu ancak kadayıf tatlısına neden yer verilmediğini sordu. Ağar kendisinin kadayıf tatlısını çok sevdiğini, bu yüzden özellikle sorduğunu belirtti. DYP Genel Başkanı Ağar, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en iyi özelliklerinden birisinin mutfağı olduğunu söyledi. Osmanlı'dan günümüze kadar Türk Mutfağı'nın çok zengin yiyecekleri barındırdığını belirten Ağar, Bolu'nun Mengen ilçesinin bu bakımdan aşçılık mesleğini babadan oğla taşıdığını belirtti.

Ağar, Türk Mutfağı'nın turizm alanında da en iyi şekilde temsil edildiğini dile getirdi. Ağar, "Yıllarca boyunca bulunduğumuz bütün görevlerde kendilerinin bizde hakları vardır. Onlarla birlikte hayatı hep birlikte yaşadık. Dünyanın her yerinde bizi temsil anlamında çok güçlü bir şekilde yola devam ediyorlar. Bu yemeklerin hepsini tatmasak da gözlerimiz doydu" diye konuştu. Aşçıların çok lezzetli yemek yapmalarının yanında insani vasıflarının da yüksek olduğunu söyleyen Ağar, 2008 yılında Mengen'de aşçılarla festivalde birarada olmak istediğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Şef 8 grubunda yer alan şef aşçılara ödülleri takdim edildi. Törende Sinan Aygün, 65 yaşındaki aşçı Nevzat ustanın elini öperek, aşçılığa vermiş olduğu hizmetten dolayı kendisine plaket takdim etti.

(DUY-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA