Türkiye'nin En Büyük Şelalesi Kapuzbaşı Yeni Yüzüyle Turizmin Hizmetinde
Haberler » Güncel » Haber

Türkiye'nin En Büyük Şelalesi Kapuzbaşı Yeni Yüzüyle Turizmin Hizmetinde

İrtifa Akışı İtibarıyla Türkiye'nin En Büyük Şelalesi Olan Kayseri'deki Kapuzbaşı Şelalesi, Doğa Turizminin Yeni Gözdesi Olmaya Aday.

Türkiye'nin En Büyük Şelalesi Kapuzbaşı Yeni Yüzüyle Turizmin Hizmetinde

İrtifa akışı itibarıyla Türkiye'nin en büyük şelalesi olan Kayseri'deki Kapuzbaşı Şelalesi, doğa turizminin yeni gözdesi olmaya aday. Yahyalı ilçesine 80 kilometre uzaklıkta Orta Toroslar'da olan ve 18 bin hektar araziye sahip Hacer Ormanlarında bulunan Kapuzbaşı Şelalesi, Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Peyzaj Projesi çerçevesinde kazandığı yeni yüzüyle turizmin hizmetine sunuldu.

700 metre rakımda kayaların içinden çıkarak toprakla buluşan coşkun sular, proje çerçevesinde kullanılan 800 TL'lik yatırımla ziyaretçilerin akınına uğruyor. Otopark, tuvalet, gezinti yolları, piknik alanları, ahşap köprü, çeşme, satış merkezi ve seyir terasıyla konuklarına eşsiz bir gezi imkanı sunan şelaleler, rafting, trekking ve doğu tutkunlarını hayran bırakıyor. Yükseklikleri 40 ile 80 metre arasında değişen 7 şelaleden oluşan doğal güzellikleri görmeye gelen günübirlik ziyaretçiler göz alıcı bitki örtüsünde, kalıcı misafirler ise bungalov tipi ahşap evlerde konaklıyor. Ayrıca bölgede oluşturulan yöresel ürün satış noktaları bölge insanına ekstra kazanç imkanı sağlıyor. Gecelik konaklama imkanlarının yetersiz olduğu bölgede yetkililer, yörenin doğallığını bozmayan bungalov tipi evlerin sayısını artırmayı planlıyor.

Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, el değmemiş Hacer Ormanları arasından akan Kapuzbaşı takım şelalelerinin, doğa turizmi tutkunlarının vazgeçilmez merkezlerinden biri olmaya aday olduğunu ifade etti. Kayseri kamu kurum idarecileriyle bölgede incelemelerde bulunan Vali Bilici, Kapuzbaşı takım şelalelerinin dünyanın sayılı merkezlerinden olduğunu belirterek, "Bölgeye ulaşımın daha kısa sürede sağlanması için kara yolu asfaltla kaplandı. Böylece yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin artacağını umuyoruz." dedi. Geçen yıl bu bölgenin ulaşımı ve çevre düzenlemesi için çalışmalar başlattıklarını anımsatan Bilici, şunları söyledi: "Burası milli park alanı olduğu için bu bölgede inşaat yapma şansımız yok. Buralara bungalovlar yapmayı düşünüyoruz. Böylece konaklama sıkıntısını da çözmüş olacağız. Bölgede turizmi daha da canlandırıp buralara daha çok turistin gelmesini sağlayacağız. Hem bölgeyi tanıtmış olacağız hem de buraya gelenlerin hoş vakit geçirmesini sağlayacağız. Kapuzbaşı takım şelaleleri, dünyanın henüz keşfetmediği, Türkiye'nin en el değmemiş yerlerinden biri.''

Kapuzbaşı Şelaleleri'nin sağlık turizmi açısından da faydalı olduğunu vurgulayan Bilici, ''Büyük şelale içinden ozon çıkışı var. Ozonun kan dolaşımı artırıcı ve insan sağlığına faydalı olduğu söyleniyor. Zaten buranın doğal güzelliği ve insanı dinlendiren havası başlı başına sağlık kaynağı. Doğal güzellikleri yaşamak, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen herkes mutlaka buraları ziyaret etmeli. Çünkü anlattıklarımızdan daha da fazlasını bulacaklar" diye konuştu.

Kayseri Valiliği kayıtlarına göre, Kapuzbaşı Şelalesi irtifa akışı ve debisi itibariyle, dünyanın en büyük şelaleleri arasında yer alıyor. 76 metre yükseklikten akan ve bu rakamla Türkiye'nin en büyük şelalesi konumunda bulunan Kapuzbaşı Şelalesi'ni Türkiye'de 50 metre yükseklikteki Erzurum'daki Tortum Şelalesi, Antalya'da bulunan Düden ve Manavgat şelaleleri izliyor.(CİHAN)