"Türkiye'nin E-Reçeteye Geçişi Bir Dünya Başarısıdır"
Haberler » Güncel » "Türkiye'nin E-Reçeteye Geçişi Bir Dünya Başarısıdır" - Haber

"Türkiye'nin E-Reçeteye Geçişi Bir Dünya Başarısıdır"

SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya, Türkiye'nin e-reçete sistemine çok çabuk alıştığını söyleyerek bu durumun dünyaya örnek olabilecek bir başarı olduğunu belirtti.

SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya, 'nin e-reçete sistemine çok çabuk alıştığını söyleyerek bu durumun dünyaya örnek olabilecek bir başarı olduğunu belirtti.

Eczacılar Odası'nı ziyaret eden Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya, konuları ve sorunları yerinde görmek için Malatya'ya geldiklerini söyleyerek, "Bazen her bölgenin kendisine göre sorun ve özellikleri olabiliyor. Onları yerinde konmak ve görüşmek bizim içinde faydalı oluyor. 2013 yılı Sağlık Uygulama Tebliği'ni 3 yıl aradan sonra yoğun bir çalışma sonucunda çıkarttık. Kamuoyunda değişiklikler yer buldu" dedi.

Kaya, "Türkiye aslında e-reçetenin zorunlu olmadığı son 6 ayında bile e-reçete yazma oranı yüzde 66 idi. Biz zorunlu tutmadığımız dönemde bile doktorlarımız yazdıkları reçetenin yüzde 66'sını bile e-reçete olarak yazıyorlardı.

Burada da daha az e-reçete yazan üniversite ve Sağlık Bakanlığı hastanelerimiz idi. Bu sistem olacak, ya da olmayacak gibi bir farklı bir anlayış vardı. Bunu net bir şekilde e-reçeteye geçtiğimiz 15 Ocak 2013 tarihinden itibaren sistem uygulamaya başladıktan sonra 16 Ocak günü, 17 Ocak günü e-reçete oranları yazma oranları yüzde 94'lere kadar çıktı. Zorunlu olduğu tarihten bir gün sonra

e-reçete yazma oranı yüzde 94- ve 95 oranındaydı. Biz mevzuat olarak bazı bölümleri zorunlu tutmadık. Acil servis hizmetleri, iş hekimliklerinde e-reçeteyi zorunlu tutmadık. Hemen hemen e-reçetenin yazılabileceği her yerde Sağlık Bakanlığımızda dahil, dünyaya örnek olabilecek bir şekilde, çok büyük bir başarıyla ülkemiz e-reçeteye geçmiş oldu. E-reçeteye geçiş ülkemiz için övünülecek bir şey" dedi.

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi de, "Biz eczacılarımızın, hekimlerimizin ve daha çok da hastalarımızın sorunlarını anlatmak için Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya'yı ilimize davet ettik. Ekibi ile toplantımıza katıldılar. Biz sorunlarımızı söyleyeceğiz, onlar da çözüm üretecekler" diye konuştu.

SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya ile birlikte Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Ufuk Akdıkan, İlaç Eczacılık Daire Başkanı Hüseyin Kılıçarslan ve Şube Müdürü Refik Altun ile SGK İl Müdürü Mustafa Yılmaz Malatya Eczacılar Odası'na gelerek burada eczacılarla toplantı yaparak sorunları dinlediler. - MALATYA

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler