Türkiye'nin Çorap İhracatı Beklentilerin Aksine Yükseldi

2006 Yılında Türkiye'nin Çorap İhracatı, Yaşanan Tüm Olumsuzluklar ve Yüzde 15'lik Düşüş Beklentisine Rağmen Bir Önceki Yıla Oranla Miktarda Yüzde 1.36'lık Artış Yakaladı.

Türkiye'nin Çorap İhracatı Beklentilerin Aksine Yükseldi

2006 yılında Türkiye'nin çorap ihracatı, yaşanan tüm olumsuzluklar ve yüzde 15'lik düşüş beklentisine rağmen bir önceki yıla oranla miktarda yüzde 1.36'lık artış yakaladı.

Tekstil ve Hazır giyim sektörü 2006 Yılı İhracat Performansı Raporu verilerine göre, Türk çorap sektörü, 2006 yılını beklentilerin aksine düşüşle değil, miktarda yüzde 1.366; değerde ise yüzde 3.234 artış sağlayarak toplam yaklaşık 753 milyon dolarlık ihracatla kapadı. Raporda, Türkiye, Çin'den sonra dünyanın ikinci büyük ihracatçısı, yine Çin ve ABD'den sonra üçüncü büyük üreticisi unvanını aldığı bildirildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, "Çorap sektöründe AB ülkeleri tarafından Çin'e karşı bir kota getirilmediği halde geçen yıla göre artış sağlanması, sektörün ne kadar başarılı olduğunun göstergesidir" dedi. İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Çorap Komitesi Başkanı Özkan Karaca ise "İhracatımızın yüzde 85'inin gerçekleştiği AB ülkelerinde, 10 kategoride Çin'e ambargo konulmuş ancak çorap sektörü bu ambargonun dışında kalmıştı. Bu olumsuz şartlar nedeniyle yüzde 15'lik bir düşüş bekleniyordu ancak artış sağlamayı başardık" diye konuştu.

Çorap sektörünün 10 yıl sonra sadece miktar bazında değil; değer bazında da artış yakalamasının çok sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Karaca, geçen 10 yıllık süre zarfında Türk üreticilerin kendi aralarındaki rekabetten dolayı miktar bazında yakaladıkları artışı değer bazına taşıyamadıklarını kaydetti. Karaca, dünyada moda marka olan ve en kaliteli çorap üreten ülkelerin başında gelen İtalya'ya yüzde 40, İspanya'ya ise yüzde 17'lik artış sağlanmasının da oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Raporda ayrıca Türkiye'nin en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, A.B.D, İtalya, İsveç, İrlanda, Belçika, İspanya olduğu kaydedildi.

(CHT-FS-FS-E)