Türkiye'nin Bilimsel Geleceği Çankaya'da

Türkiye'nin Bilimsel Geleceği Çankaya'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye'nin Bilimsel Geleceği" teması ile bilim dünyasının temsilcileriyle, Çankaya'da buluştu.

Türkiye'nin Bilimsel Geleceği Çankaya'da

Yemeğe, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ile yazar, sanat eleştirmeni, akademisyen Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve köşe yazarı İsmet Berkan katıldı.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Türkiye'de bilimin geleceğini dikkatle takip ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, teknoloji transfer ederek büyük ülke olunamayacağını, mutlaka teknoloji üretilmesi gerektiğini vurguladı. Gül, sosyal bilimlerde proje bazlı çalışmaların üzerinde de daha fazla durulmasını istedi.

Yemekte, Türkiye'de bilim alanında kazanımlar ve eksiklikler tartışıldı. Türkiye'de son dönemde bilimsel çalışmalarda görülen artış ve Türk bilim insanlarının imza attığı başarılardan duyulan memnuniyet dile getirildi. Bu yolda katedilecek mesafeye dikkat çekilerek, kamu–özel sektör iş birliğiyle alınabilecek önlemler ele alındı.

Toplantıda ayrıca, temel bilimler ile sosyal bilimler öğretiminde yaşanan sorunların çözüm yolları tartışıldı.

Yemekte ayrıca, bilimin daha popüler bir yaklaşımla çocuk ve gençlere sevdirilmesi amacıyla ulusal kaynaklar kullanılarak televizyon programları yapılmasının gereği üzerinde duruldu. Bu amaçla uzun vadede televizyonda bir bilim kanalı kurulabileceği görüşüldü.AA

Kaynak: EgitimNerede.com