Türkiye'nin AB Üyeliği Referanduma Tabi

Türkiye'nin AB Üyeliği Referanduma Tabi

Fransa'da Kabul Edilen Anayasa Değişikliği Paketine Göre, 'AB Nüfusunun Yüzde 5'inden Fazla Nüfusu Olan Ülkeler İçin Doğrudan Referandum Şartı' Yeralıyor.

Türkiye'nin AB Üyeliği Referanduma Tabi

Fransa'da kabul edilen Anayasa değişikliği paketine göre, 'AB nüfusunun yüzde 5'inden fazla nüfusu olan ülkeler için doğrudan referandum şartı' yeralıyor. Buna göre, Türkiye'nin AB üyeliği Fransa'da doğrudan referanduma tabi tutulacak.

Bugün 576 milletvekili ve 330 senato üyesi toplam 906 Fransız Parlamenter, Anayasa değişikliği paketini oylamak için Paris yakınlarındakı Versailles Kongresinde biraraya geldi. 357 oya karşı 539 oyla kabul edilen paket, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini de doğrudan etkiliyor. Paketin kabul edilmesi için 538 oy gerekiyordu.

Kabul edilen Anayasa değişikliği paketinin 33. maddesinde, "AB nüfusunun yüzde 5'inden fazla nüfusu olan ülkeler için doğrudan referandum şartı" yer alıyor, yani Türkiye'nin AB üyeliği Fransa'da doğrudan referanduma tabi tutulacak.

Ancak, Meclis ve Senato üyelerinin beşte üçünün talep etmesi halinde, Cumhurbaşkanı'nın, söz konusu ülkenin üyeliğinin onaylanmasına parlamentonun onay verip vermeyeceğine karar verebilme şartı, Türkiye'nin AB üyeliğine her platformda karşı çıkan sağcı milletvekillerinin tepkisini çekmişti.

Anayasa değişikliği paketinin kabul edilmesi, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin zaferi olarak da yorumlandı.