'Türkiye'nin AB Üyeliği Büyük Katkı Sağlayacak'

'Türkiye'nin AB Üyeliği Büyük Katkı Sağlayacak'

Ali Babacan, Avrupa Birliği Üyeliği Sürecinde Türkiye'nin Önemli Aşamalar Kaydettiğini Belirterek, 'Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Katılımı, Medeniyetler Bütünlüğüne Büyük Katkı Sağlayacaktır' Dedi.

'Türkiye'nin AB Üyeliği Büyük Katkı Sağlayacak'

Başmüzakereci Ali Babacan, Avrupa Birliği üyeliği sürecinde Türkiye'nin önemli aşamalar kaydettiğini belirterek, ''Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımı, medeniyetler bütünlüğüne büyük katkı sağlayacaktır'' dedi.

Ali Babacan, başkent Sofya'da düzenlenen ''Türkiye'nin AB üyeliği süreci ve Türk ekonomisi'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği'nin genişlemesinin, kimi çevrelerin ileri sürdüğü gibi sorun yaratmayacağını, tersine mevcut sorunların çözümüne katkı sağlayacağını belirterek, ''Avrupa Birliği, acaba kurucu 6 ülkeyle sınırlı kalsaydı bugün ne kadar güçlü olabilirdi? Avrupa Birliği genişledikçe güçlenmiştir. Türkiye'nin de katılımıyla da daha güçlü bir hale gelecektir'' dedi.

Türkiye'nin özellikle son 5 yıl içinde önemli mesafeler kaydettiğini, ekonomi ve siyasal alanda büyük reformlar yaptığını ifade eden Babacan, 7 yıl sonra Avrupa'nın karşısında bambaşka bir Türkiye'nin olacağını söyledi.

Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkan kimi çevrelerin yaratmaya çalıştıkları olumsuz atmosferin yavaş yavaş yok olduğunu vurgulayan Babacan, ''Biz umudumuzu kaybetmiş değiliz. Reformlarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Biz, ulaşacağımız sonuçtan ziyade bu süreçte gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz reformlara daha fazla değer veriyoruz'' diye konuştu.

Kıbrıs sorununun Avrupa Birliği'nin sorunu durumuna geldiğini kaydeden Babacak şunları söyledi:

''Kıbrıs Rum kesimi üye olurken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne izolasyonlar hala uygulamada devam ediyor. Orada 220 bin Avrupa Birliği vatandaşı özgürce seyahat edip ticaret yapamıyor. Şu anda Kıbrıs Rum kesimi Avrupa Parlamentosu'nda toplam nüfusa göre 6 milletvekiliyle temsil ediliyor. Ancak Türk tarafı bu temsil hakkından faydalanamıyor. Biz, Kıbrıs sorununa çözüm arayışı çabalarında her zaman bir adım önde olacağız. Görüşmelere hazırız. Görüşme masasından asla çekilmeyeceğiz.''