'Türkiye Nereye Gidiyor, Türkiye'nin Çıkış Yolu' Paneli

'Türkiye Nereye Gidiyor, Türkiye'nin Çıkış Yolu' Paneli

15.01.2011 16:17 | Son Güncelleme: 15.01.2011 16:17
'Türkiye Nereye Gidiyor, Türkiye'nin Çıkış Yolu' Paneli

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, 'Bize Oynanan Oyunları Görüp, Halkı Duyarlı Hale Getirmeliyiz' Dedi

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, 'Bize oynanan oyunları görüp, halkı duyarlı hale getirmeliyiz' dedi.

Çölaşan, Ulusal Kanal'ın Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda düzenlediği 'Türkiye Nereye Gidiyor, Türkiye'nin Çıkış Yolu' konulu panele katıldı. Çölaşan, panelde yaptığı konuşmada, dünyadaki kapitalist anlayışın 12 Eylül 1980'de boyut değiştirdiğini belirterek, bu anlayışta dünyadaki büyük devletlerin hiçbir olumsuzluğa uğramadığını söyledi.

Türkiye'nin bu çerçevede ulusal devlet anlayışını yitirdiğini savunan Çölaşan, şunları kaydetti:

'Türkiye'de 1980'den sonra iltica ve gericilik, ABD tarafından kaşındı. Cumhuriyetin temel değerlerinden olan ulusalcılık üzerine oyun oynandığı, siyasetçiler tarafından görülmedi. Halk olarak uyanmalıyız. Bize oynanan oyunları görüp, halkı duyarlı hale getirmeliyiz. Emperyalizm, 12 Eylül'den sonra Türkiye'de yerli iş birlikçiler buldu. Gaflet halindeki koalisyon hükümetleri dönemlerinden sonra, seçimlerde yerli iş birlikçiler iktidar oldu.'

DSP Genel Başkan Yardımcısı Uluç Gürkan da Türk halkının çoğunluğunun, yaşam standardının iyiye gittiğini düşünmediğini ancak önümüzdeki seçimlerde aynı halkın, iktidara AK Parti'nin geleceğine inandığını söyledi.

Bu karamsarlığın ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Gürkan, 'İşsizlik oranı yükseliyor, eğitimli işsiz sayısı hızla artıyor. Halkımız, 'önümüzdeki seçimlerde AKP kazanır' boyun eğişi içinde. Çizilen pembe tablonun karanlık olduğu gerçeğini göstermeliyiz' dedi.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Koray ise emperyalist güçlerin Türkiye üzerinde oynamak istediği oyunların sürdüğünü savunarak, 'ABD, kendi egemenliği altında tek bir dünyayı hedefliyor. Türkiye gibi ülkelerin milli devlet kimliğini yok etmeyi amaçlıyor. Bu program, iktidarı, muhalefeti ve toplumu yeniden şekillendirmeyi hedefliyor' diye konuştu.

Eski İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın da AK Parti iktidarını, yasama, yürütme ve Anayasa Mahkemesi'ni elinde bulundurmakla suçladı.

İktidarın, kendi anlayışından olmayanları tutuklama yolunu seçtiğini iddia eden Aydın, 'Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkan aydınlar, bugün Silivri'de yargılanmakta' dedi.

Avukat Bülent Hodul'un oturum başkanlığını yaptığı panelde konuşmacılar, katılımcıların sorularını da yanıtladı.

(MUS-ZB-ZBD) - KAYSERİ

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title