Türkiye Lokantacılar Federasyonu Genel Başkanı Kadakal'dan Kdv Eleştirisi

Türkiye Lokantacılar Federasyonu Genel Başkanı Kadakal'dan Kdv Eleştirisi

Türkiye Lokantacılar, Kebapcılar, Köfteciler, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Kemal Kadakal, Katma Değer Vergisi'nin (Kdv) Lüks Tüketim Malları İçin Yüzde 18, Zorunlu Tüketim, Temel İhtiyaç ve Hizmetleri İçin Yüzde 1 Oranında Uygulanmasını Eleştirerek, "Kdv'deki Çarpıklık, Sektörümüzde Kayıtdışılığı Teşvik Etmektedir" Dedi.

Türkiye Lokantacılar Federasyonu Genel Başkanı Kadakal'dan Kdv Eleştirisi

Türkiye Lokantacılar, Kebapcılar, Köfteciler, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Kemal Kadakal, Katma Değer Vergisi'nin (KDV) lüks tüketim malları için yüzde 18, zorunlu tüketim, temel ihtiyaç ve hizmetleri için yüzde 1 oranında uygulanmasını eleştirerek, "KDV'deki çarpıklık, sektörümüzde kayıtdışılığı teşvik etmektedir" dedi.

Federasyonun 2 gün sürecek Bölge Toplantısı için 35 ilin temsilcileriyle birlikte Eskişehir’e gelen Kadakal, beraberindeki heyetle birlikte Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen'i ziyaret etti. Türkiye Lokantacılar, Kebapcılar, Köfteciler, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Kemal Kadakal, yaptığı açıklamada, gıda sektörüne bakıldığında KDV'deki çarpıklığın göze çarptığını belirterek, "İnsanların beslenme ihtiyacını karşılamak için yüzde 18 KDV ödemesi ve yine halkın yüzde 90'ını ilgilendirmeyen pırlanta, elmas, inci ve yakutun KDV'sinin yüzde sıfır olması, bu çarpıklığın bir boyutunu oluşturmaktadır. Diğer bir boyut ise, üreticiden çıkan emtiaların ayrı, işleyerek ve satarak tüketiciye ulaşan mal ve hizmetlerin ayrı KDV oranlarında vergilendirilmesidir. Örneğin, et toptan satılırsa yüzde 1, perakende satılırsa yüzde 8, lokantada yemek olarak satılırsa yüzde 18 oranında KDV'lendirilmektedir. Lokantalarımız sebze, un, nohut, barbunya, bakla, fasulye, mercimek, patates, kuru soğan, sarımsak gibi temel gıda maddelerini alışında yüzde 1, turşu, tavuk, pirinç, bulgur, makarna, mantı, erişte, bakliyat, yemeklik katı ve sıvı yağları alışında yüzde 8 KDV öderken, bu maddelerle yemek yapıp, müşterilerimize sunduğumuzda yüzde 18 KDV'ye yükselmektedir. Bunun sonucu aradaki yüzde 10 ve yüzde 17'lik fark, müşteriye yansıtılmamasından dolayı esnafın kazancından ikame edilmektedir. Bu da sektörümüzdeki kayıtdışılığı teşvik etmektedir" diye konuştu.

Kamu kurum ve kuruluşlarının kendi personelleri haricinde tüm insanlara lokantacılık ve buna benzer hizmetler vermelerine de tepki gösteren Kadakal, şunları söyledi:

"Bu hizmetleri verirken, lokantacı ve pastacı esnafımızın ödemekle yükümlü olduğu gelir vergisi, SSK, KDV gibi vergi yükümlülüklerinden hiç birisini öemedikleri gibi, personel giderleri de olmayan bu kuruluşlar, haksız rekabete ve vergi kaybına sebep olmaktadır. Bu olumsuzluklar görmezden gelinerek, esnafımızın sırtına vurulmuş ağır yükün sorumluluğu altında gece-gündüz mesaisini veren esnafımıza, maliyecilerin adeta 'hırsız ve kaçakçı' gözü ile bakılarak, buna göre davranılması ve verdikleri beyannamelere bile inanılmayarak baraj konulması esnafımızı mağdur etmekle beraber, esnaflık onurunu da rencide etmektedir. Bununla birlikte belediyeler, merdiven altı tabir edilen, seyyar, ruhsatsız, insan sağlığını tehdit eden ve ustalık belgesi olmayan işyerlerine, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı vermektedir. Bununla ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edilmekte, hem de yasal gerekliliklerini yerine getiren esnafımız haksız rekabete uğrayarak, mağdur edilmektedir. Ülkemizdeki istihdamın yarısından fazlasını karşılayan sektörümüzde bu sebeplerden dolayı vergi mükellefi olmayan, evlerde, merdiven altlarında, ruhsatsız işyerlerinde, ruhsatsız ve kayıt dışı üretim ve satış yapan, ayaküstü aperatif yemek, içmek şeklinde insan sağlığını tehdit eden, işin ehli olmayan kişiler ortaya çıkmaktadır. Hijyene önem veren ve denetimi sürekli sağlanan lokantalarımız ise, haksız rekabetten dolayı mağdur duruma düşmektedir."

Türkiye Lokantacılar, Kebapcılar, Köfteciler, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Genel Başkanı Kemal Kadakal, sektöre uygulanan yüzde 18 KDV oranının yüzde 8 gibi makul bir düzeye çekilmesini talep etti.

(OÖ)

20.03.2007 16:06 TSİ