Türkiye-Libya İş Forumu

12.02.2013 22:50 | Son Güncelleme: 12.02.2013 22:50
Türkiye-Libya İş Forumu

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Sayın Libya Başbakanı'nın önümüzdeki hafta salı ve çarşamba günü önce İstanbul'a sonra Ankara'ya yapacağı ziyarette inşallah hem yüzde 50 hak ediş ödemeleri hem de zarar ziyanlar gibi konular ve diğer gündeme gelen"...

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Sayın Libya Başbakanı'nın önümüzdeki hafta salı ve çarşamba günü önce İstanbul'a sonra Ankara'ya yapacağı ziyarette inşallah hem yüzde 50 hak ediş ödemeleri hem de zarar ziyanlar gibi konular ve diğer gündeme gelen konuların hepsi netleşecek ve inşallah iki Başbakan tarafından açıklanacak" dedi.

Bakan Çağlayan, Türk iş adamlarıyla beraber yaptığı Libya ziyaretinde, Libya Başbakanı Ali Zeydan, Projelerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Avad Barasi, Libya Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Muhammed Ahmed, Libya Maliye Bakanı Elkilani Abdulkerim el-Cazi ve Libya Devlet Başkanı ve Meclis Başkanı Muhammed Yusuf El Magarif ile görüştü.

Görüşmelerin ardından Türkiye-Libya İş Forumu'nda konuşan Bakan Çağlayan, devrimden sonra Libya'ya beşinci ziyaretini gerçekleştirdiğini belirterek,

"Libya bizim kendi evimiz kendi yuvamız. Trablus'u İstanbul, Ankara'dan ayırt etmiyoruz" diye konuştu.

Libyalı bakanlarla önemli konular konuştuklarını ifade eden Çağlayan, Libya ile Türkiye arasındaki 2012 yılında kaydedilen 3,5 milyar dolarlık dış ticaret hacminin bu yıl sonu itibariyle rekor kırarak 5 milyar dolara yükselmesini istediklerini bildirdi.

Libyalı Bakanlar ile görüşmelerinin önemli noktalarını aktaran Çağlayan, Türk firmalarının Libya makamlarına vergi beyannamesi vermesinin bir süre ertelendiğini hatırlatarak, yapılan görüşmelerde bu sürenin 2013 yılı sonuna kadar uzatılmasını ve her yıl için verilecek ayrı ayrı beyannamelerin tek bir beyanname olarak verilmesini teklif ettiklerini bildirdi.

Çağlayan, Türk iş adamlarından işçi vizesi konusunda vergi borcunun olup olmamasına ilişkin bir yazı istendiğini belirterek, 2,5 yıldır hak edişlerin beklendiği bir ortamda "vergi borcu yoktur" belgesinin bir anlam ifade etmediğini belirtti.

Türk işadamlarının Libya'nın en zor zamanlarında Libya'nın yanında olduğuna dikkati çeken Çağlayan, şöyle konuştu:

"Ümit ediyoruz ki dile getirdiğimiz hususlar ivedi şekilde yerine getirilecek. Öncelikle 20 numaralı komitenin kararlarını çabuklaştırmalarını ve ortamı belirgin hale getirmelerini istedik. Bunu yaparken de firmalarımızın almış olduğu işlerde herhangi bir şekilde ötelenme veya iptal edilme olursa bu konuda firmalarımızın hakkının sonuna kadar teminat altıda olduğu Libya devleti yetkilileri tarafından da her zaman ifade edildi.

Zorlukları, sıkıntıları biliyoruz, nereden nereye geldiğinizi biliyoruz. Ancak değerli dostum, şunu da ifade etmek istiyorum ki: firmalarımızın sabırları gerçekten son derece yüksek olmuştur. Bıçak ete değil, kemiğe dayanmış vaziyette. Ümit ediyorum, inşallah bu ödemeler bir an önce gerçekleştirilecek. Firmalarımızın kurmuş oldukları şantiyeler, iş yerleri, makine ve ekipmanlar yapmış oldukları işlerde zarar ve ziyana uğradı. Bu konuda herkesin hakkının saklı olduğu net bir şekilde ifade edilmiştir. Ümit ediyorum ki İnşallah, sayın Libya Başbakanı'nın salı ve çarşamba günü önce İstanbul'a, sonra Ankara'ya yapacağı ziyarete hem yüzde 50 hak ediş ödemeleri, hem de zarar ziyanlar gibi konular ve diğer gündeme gelen konuların hepsi netleşecek ve inşallah iki Başbakan tarafından açıklanacak."

-120 ikili görüşme yapıldı-

Çağlayan, tüm bilgi ve tecrübelerini Libya halkıyla paylaşmaya hazır olduklarını belirterek, organize sanayi bölgeleri, özel ekonomi bölgeleri, teşvik sistemi gibi konularda Libya halkının yanında olacaklarını söyledi.

Libya'da sadece müteahhitlik sektörüyle anılmak istemediklerini ifade eden Çağlayan, "Biz artık yeni dönemde ve yeni sistemde Libya'nın ekonomik kalkınmasında Libya'nın dostu olarak en etkin şekilde rol almak istiyoruz. Bu heyet müteahhitlik ve ticaret heyetidir" dedi.

Çağlayan, forumda, Türk tarafından 81 firma ve Libya tarafından 70 firmanın bir araya geldiğini, 120 ikili iş görüşmesi yaptıklarını belirtti.

Türkiye'nin daha fazla ihracat yapması ve daha fazla uluslararası yabancı sermayenin gelmesi için çalıştıklarını vurgulayan Bakan Çağlayan, "Konu Libya olunca, varsın Libya bize daha fazla ticaret yapsın, varın siz Libya'ya daha fazla yatırım yapın" ifadesini kullandı.

Çağlayan, Libya'nın ekonomik çeşitlendirmesinin yapılmasının gerektiğine dikkati çekerek, Libya'nın turizmde de sanayide de hizmetler sektörü ve ticarette de Türk firmalarının önemli yatırımlar yapacağı bir ülke olmasını istediklerini kaydetti.

Bunun için hukuki gereklilikleri sağlamak gerektiklerini belirten Çağlayan,

"Maliye Bakanı ile de görüştüm. Çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması, sosyal güvenlik ve ekonomik ortaklık anlaşmasını da çok kısa süre içerisinde yapmak konusunda mutabık kaldığımızı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

-"Libya'daki olaylar sırasında dahi Türk firmaları ülkeyi terk etmedi"-

Libya Ekonomi Bakanı Mustafa Ebu Fennas da Türkiye'nin Libya'nın önemli bir ekonomik ortağı olduğunu belirterek, görüşmelerde çeşitli sorunları gündeme getirdiklerinin altını çizdi.

Fennas, bu sorunlara karşı Türkiye ile karşılıklı olarak yolda birlikte yürüme azmini yenilediklerini ifade ederek, "Libya'daki olaylar sırasında dahi çok sayıda Türk firması ülkeyi terk etmedi. Bunu takdir ediyoruz ve hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.

Gecikmiş alacakların ödenmesinin şirketlerin hakkı olduğunu belirten Fennas,

"Tartışma konusu yapmıyoruz. Çok zor dönemden geçtik, çok sayıda şirket zarar gördü. Makineler yakıldı. Firmalar büyük zararlara uğradı. En azından karşılıklı olarak bizim de bir şeyler verip gönlünüzü almamız gerekiyor" diye konuştu.

Bakan Çağlayan'ın yaptığı görüşmelerde istihkakların bir bölümünün ödenmesine öncelik verilmesi konusunda mutabakata varıldığını belirten Fennas, hukuki altyapının hazırlanması, yabancı sermayenin teşvik edilmesi hususunda bir kanun üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Fennas, "Gelin yapabileceğiniz projeleri inceleyin, yarım kalmış işlerinizi tamamlayalım, beraber çalışmaya devam edelim" dedi.

Muhabir: Merve Özlem Çakır

Yayıncı: İbrahim Uyar - TRABLUS

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Türkiye-Libya İş Forumu - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.10.2020 05:32:56. #1.15#
title