Türkiye Kız Çocuklarını Hala Okutamıyor

Türkiye Kız Çocuklarını Hala Okutamıyor

Oecd'nin '2006 Yılı Eğitim Göstergeleri Raporu'nda Türkiye'deki Kız Öğrencilerin Eğitime Devam Etme Yaş Ortalamasının 11.2 Olduğu Belirtildi. İsveç'te İse Bu Oran Çok Yüksek.

Türkiye Kız Çocuklarını Hala Okutamıyor

Türkiye'deki kız öğrencilerin ortalama 11.2 yaşına kadar eğitim alabildikleri belirlendi. Kız öğrenciler İsveç'te 21.8, Yunanistan'da 17.3 yaşına kadar eğitim görebiliyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD), "2006 Yılı Eğitim Göstergeleri Raporu"na göre, Türkiye, OECD ülkeleri arasında kız öğrencilerin eğitime devam etme yaş ortalaması en düşük ülke. Raporda, Türkiye'de kız öğrencilerin ortalama 11.2 yaşına kadar eğitimlerini sürdürebildikleri kaydedildi.

Kız çocuklarının okullaşma oranının arttırılması için Baba Beni Okula Gönder ve Haydi Kızlar Okula gibi kampanyalara karşın Türkiye'nin 2006 rakamlarında listenin sonunda yer alması dikkat çekti.

ERKEKLERDE DE SONUNCU

Erkeklerin eğitime devam etme yaş ortalamasında da Türkiye sonuncu oldu. Türkiye'deki erkek öğrenciler ortalama 13.3 yaşına kadar eğitimlerini sürdürebiliyor. İsveç, 18.8 yaş ile erkek öğrencilerinde en fazla eğitime devam eden ülke olurken, Türkiye'de kız ve erkek öğrencilerin birlikle ortalaması ise 12.6 yaş olarak gerçekleşti.

İSVEÇ'TE 21.8 YAŞ

Kız öğrencilerin eğitime devam etme yaş ortalaması en yüksek ülke ise İsveç. İsveç'te kızlar 21.8 yaşına kadar eğitimlerini sürdürebilirken, İsveç'i 19.8 ile Danimarka izledi.

Rapora göre, Türkiye'ye en yakın ülke Çek Cumhuriyeti. Bu ülke de Türkiye'ye yaklaşık 6 yaş fark attı. Çek Cumhuriyeti'ndeki kız öğrencilerin eğitime devam etme yaş ortalaması 17.1 olarak gerçekleşti.

Yunanistan'ın 17.3 yaş ortalaması ile Türkiye'nin üzerinde yer aldığı ülkeler arasında olduğu kaydedilen raporda, diğer ülkelerin ortalamaları şöyle:

"Macaristan 18, İspanya 17.7, Portekiz 17.6, Polonya 17.5, İrlanda 17.5, Almanya 17.3, Hollanda 17.3."(ANKA)